Budova Zlatého býka

Nám. osloboditeľov 1001/10
07101 Michalovce


Popis

V 30. rokoch 19. storočia máme v Michalovciach písomne doloženú krčmu „U Býka“ – tá však nemala nič spoločné s mladším a slávnejším menovcom.

V rokoch 1905 – 1906 si na mieste svojho zboreného domu jeden z najbohatších Michalovčanov – Gabriel Strömpl – dal postaviť nový poschodový hotel „Zlatý býk“, ktorý bol odvtedy najväčším a najreprezentatívnejším zariadením svojho druhu v celom mestečku. Samotná rodina Strömplovcov vlastnila i niekoľko miestnych mäsiarstiev – a práve vďaka tejto skutočnosti zdobí priečelie bývalého hotela pozlátená hlava býka.

V rozsiahlych priestoroch tohto objektu sa nachádzala krčma, kaviareň s cukrárňou, hotelová reštaurácia, veľká sála na hostiny či tanečné zábavy, ubytovacia časť, nájomné priestory, kancelária, pekná terasa, garáže, autoopravovňa či čerpacia stanica. Vo veľkej sále sa konali nielen rozličné schôdze predstaviteľov mesta a politických strán či spolkov, ale tiež zábavy a plesy. Počas svojej existencie zažila budova i obdobie „hodinového hotela“, hrali sa tu divadelné ochotnícke predstavenia,

konali prvé zasadnutia komunistov po prevzatí moci či školenia členov ľudových milícií.
Dnešnú podobu získala budova v roku 2001 – po ukončení rekonštrukčných prác.

3D prehliadka - Zlatý býk, TIK a Mestská galéria

Lokalita

Globálny lokalizačný systém:
N 48.757033 / E 21.920804