Rozmanitý svet húb

Výstava

1. 7. 2020 8:00 - 14. 7. 2020

Rozmanitý svet húb

Jedinečný pohľad do sveta húb v čase nadchádzajúcej hubárskej sezóny ponúka výstava inštalovaná počas letných mesiacov, od 1. júla do 31. augusta, v zariadení Košického samosprávneho kraja – v Zemplínskom múzeu v Michalovciach. Výstava prezentuje ich rozmanitosť a krásu prostredníctvom modelov húb českého farmaceuta a významného mykológa Karla Voneša.

Vďaka spolupráci dvoch župných zariadení, Zemplínskeho múzea v Michalovciach a Baníckeho múzea v Rožňave, môžu návštevníci v Michalovciach obdivovať takmer 250 jedinečných modelov plodníc húb vytvorených mykológom Vonešom z pilín a modelárskej hliny. Tie sa do zbierkového fondu Baníckeho múzea v Rožňave dostali kúpou ešte v 70. rokoch 20. storočia. Aj po tak dlhej dobe pôsobí väčšina veľmi realisticky. Sú medzi nimi aj modely takých druhov, ktoré sú kriticky ohrozené, chránené, alebo veľmi vzácne a nájsť ich v prírode je dnes už raritou. „Sme veľmi radi, že po úspešných inštaláciách vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach, či v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi môžeme aj v našich priestoroch prezentovať túto unikátnu, na Slovensku ojedinelú zbierku modelov húb“, povedala riaditeľka Zemplínskeho múzea Stanislava Rovňáková.

Doplňujúce informácie o autorovi modelov, o význame húb, ich liečivých účinkoch, či ohrozených druhoch si návštevník výstavy prečíta na informačných paneloch. PhMr. Karel Voneš (1908 – 1980) vyštudoval Farmaceutickú fakultu Univerzity Komenského v Prahe. Pracoval ako vedúci lekární v Prahe, Jihlave a nakoniec, 24 rokov, v Měříne na Vysočine. Mykológii sa začal amatérsky venovať ešte počas svojho pôsobenia v Prahe, v roku 1930, kde ho ovplyvnili známi mykológovia František Smotlach a Rudolf Veselý. Postupne sa vypracoval na významného mykológa, uznávaného nielen v bývalom Československu, ale aj v zahraničí. Karel Voneš mal okrem iného aj výtvarné nadanie, ktoré v rámci svojich mykologických aktivít zužitkoval spočiatku maľovaním akvarelov húb, ktorých vytvoril vyše tri stovky. Neskôr, začal s výrobou modelov húb. Celkovo zhotovil cca 5000 modelov reprezentujúcich 980 druhov húb. PhMr. Karel Voneš svojimi početnými a dlhoročnými aktivitami v oblasti mykológie prispel k jej rozvoju ako vedného odboru a k jej popularizácii medzi širokou verejnosťou.

                                                                                                                                                               zm

 

 


GPS: N 48.75790762623368 / E 21.92479140005799