Mozartov čarovný basetový roh

Koncert

28. 8. 2021 19:00 - 28. 8. 2021 21:00

Nevšedný hudobný zážitok ponúkne formácia Lotz Trio, ktorá v Zemplínskom múzeu v Michalovciach, kultúrnej organizácii Košického samosprávneho kraja, odohrá jeden zo svojich koncertov. Ten sa uskutoční v rámci cyklu Lotz Trio v slovenských šľachtických rezidenciách v sobotu 28. augusta 2021 o 19:00 hod. v reprezentatívnych priestoroch portrétnej sály barokovo klasicistického kaštieľa, sídla múzea.

„Programovú ponuku múzea sme počas leta obohatili o viacero koncertov vážnej hudby. V závere augusta dávame priestor trojici interpretov, ktorí sa už niekoľko rokov snažia oživiť tradíciu komorného koncertovania v šľachtických sídlach v rôznych lokalitách na Slovensku. Veríme, že tak ako v kaštieli Betliar, aj v Michalovciach zaujmú publikum hrou na neobyčajných hudobných nástrojoch, basetvých rohoch.“, povedala riaditeľka Zemplínskeho múzea Stanislava Rovňáková.

Lotz Trio koncertuje na unikátních kópiách basetových rohov fenomenálního prešporského a viedenského nástrojára Theodora Lotza (1746–1792). Pravidelne uvádza Harmoniemusik, ktorá zaznievala v šľachtických kruhoch. V repertoári Lotz Tria dominuje tvorba hudobného génia Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý s obľubou komponoval pre tento nástroj a diela jeho súčasníka, skladateľa Juraja Družeckého. Na koncerte zaznie výber zo zbierky Družeckého skladieb Divertissement pour Trois Cors de Bassett, exkluzívne dobové úpravy opery Čarovná flauta, či Mozartových 25 kusov, no i ďalšie skladby pre trio basetových rohov slovenského autora Mareka Piačeka. Koncert obohatí i odborný konferans o historických basetových rohoch a harmoniemusik na Slovensku. S podobným programom Lotz Trio vystúpilo na prestížnych podujatiach vo svete, napríklad The Metropolitan Museum of Art v New Yorku, Early Music Festivale v Stockholme, v Koncertkirken v Kodani, Bratislava Mozart Festival a iných. V ostatných rokoch sa formácia venuje systematickému rozvoju hudobnej kultúry na Slovensku v cykle Lotz Trio v slovenských šľachtických rezidenciách.

zm


GPS: N 48.75787579817444 / E 21.92482358656617