Biela pastelka

Iné

20. 9. 2019 7:00 - 20. 9. 2019 21:00

Biela pastelka v Košickom kraji  

20. septembra 2019 sa uskutoční už 18. ročník zbierky, ktorej cieľom je upozorniť na problematiku ľudí so zrakovým postihnutím a pomôcť im žiť čo najkvalitnejší a samostatný život. Prať, žehliť, fejsbúkovať či cestovať – to všetko sa po strate zraku dá naučiť, iba sa treba obrátiť na skúsených odborníkov. Pomocnú ruku ponúka Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS), ktorá je organizátorom verejnej zbierky Biela pastelka.

Biela pastelka v Košickom kraji
„Hlavný stan“ Bielej pastelky v Košickom kraji bude už tradične na Hlavnej ulici pri súsoší Immaculata, kde nájdete informačné stánky s našimi dobrovoľníkmi i pracovníkmi Krajského strediska ÚNSS v Košiciach. Čaká vás bohatý celodenný program, ktorý vám prinesie množstvo informácií o živote so zrakovým postihnutím.  

Môžete sa oboznámiť s tým, aké kompenzačné a optické pomôcky zrakovo postihnutým pomáhajú. Máte pocit, že sa vám horšie číta? Vyskúšajte si priamo na mieste čítanie pomocou elektronických lúp a optických pomôcok, rady vám ponúknu vyškolení odborníci.

Nezabudnite si dať skontrolovať zrak!
Špeciálne by sme chceli upozorniť na komplexnú možnosť skontrolovania stavu vášho zraku. Na jednom mieste, rýchlo a bezbolestne získate základné skríningové informácie a tiež možnosť konzultácií s odborníkmi.
Lekári a zdravotnícki pracovníci sa pozrú na váš vnútroočný tlak i stav sietnice pomocou OCT prístroja.
Zrakové parametre (zraková ostrosť, tupozrakosť, farbosleposť atď.) premeriame pomocou prístroja Visiotest. O tieto merania sa postará Vaša optika.
Aby ste získali obraz o svojom zdraví komplexnejšie, môžete si dať zmerať aj hladinu cukru v krvi.

Pastelkové tímy  
V Košickom kraji i po celom Slovensku bude mať verejná zbierka svoje zbierkové tímy. Všetci, ktorým nie je osud nevidiacich a slabozrakých ľahostajný, získajú za dobrovoľný príspevok do pokladničky spinku v tvare pastelky alebo symbolickú pastelku, ktorou pomyselne nakreslia ďalší pekný príbeh pre niekoho, kto to potrebuje.

Členovia tímu Bielej pastelky sú ľahko identifikovateľní. Majú oblečené biele tričká s logom bielej pastelky. Finančné prostriedky zbierajú do bielo-modrých papierových pokladničiek, ktoré sú zapečatené nálepkou s popisom, na ktorej sa nachádza:

  • názov organizácie: Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
  • názov zbierky: VEREJNÁ ZBIERKA BIELA PASTELKA 2019
  • logo zbierky a číslo pokladničky
  • informácia o registrácii na MV SR spolu s registračným číslom a fungujúci  QR kód
  • zbierkový tím sa tiež vie prezentovať Poverením na vykonávanie zbierky vydaným ÚNSS

Ambsádorkou Bielej pastelky je aj tohto roku známa moderátorka Adela Vinczeová: „Páči sa mi myšlienka Bielej pastelky i ľudia, ktorí sa na jej organizácii podieľajú. Bola by som veľmi rada, ak by sme spoločne urobili ešte veľa dobrých vecí zameraných na pomoc ľuďom nevidiacim a slabozrakým,“ povedala A. Vinczeová na margo vzájomnej spolupráce.  

Aj vďaka vám nevidiaci varia i pracujú na počítači...
Pri každej zbierke sa zväčša pýtame KAM idú naše peniaze. V prípade Bielej pastelky si môžete byť istí, že peniaze budú kvalitne využité. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vďaka nim môže pomáhať výučbou čítania a písania Braillovho písma, učiť nevidiacich samostatne sa pohybovať v uliciach pomocou bielej palice. Ani práca na počítači či ovládanie dotykového telefónu dnes nie je pre nevidiacich problémom a pod odborným vedením ho poľahky zvládnu. Vďaka zbierke Biela pastelka môžu nevidiaci a slabozrakí absolvovať kurzy práce s kompenzačnými a optickými pomôckami, ktoré im výrazne uľahčujú život. Naučia sa tiež samostatne fungovať v domácnosti – zvládnu varenie, pranie i žehlenie. Aj vďaka vám sa mnohým ľuďom otvorí nová kapitola samostatného a radostnejšieho života... Ďakujeme!

Nevidiacich a slabozrakých môžete prostredníctvom zbierky podporiť aj teraz:

  • zaslaním SMS v hodnote 2 € na číslo 820 v sieti Orange, Telekom a O2
  • príspevkom na účet SK23 1111 0000 0014 3025 8006
  • alebo online darom prostredníctvom www.bielapastelka.sk.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pre ďalšie informácie kontaktujte:
Eliška Fričovská
PR manažérka

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
Tel.: +421 2 692 034 21
Mobil: +421 911 496 629
E-mail: fricovska@unss.sk
www.unss.sk