IUVENTA Michalovce

Popis

Iuventa Michalovce je najúspešnejším športovým klubom na Zemplíne. Jej historické korene siahajú do začiatku sedemdesiatych rokov (1971),  kedy  skupina nadšencov okolo športového organizátora Tomáša Jakubču založila pri textilnom závode Odeva rovnomenný ženský futbalový klub. V roku 1976 sa klub preorientoval na hádzanú  a začal sa zúčastňovať regionálnych súťaží.

V širšej slovenskej špičke sa objavuje po prvý raz v  roku 1993, kedy ho tréner Štefan Rapáč  už pod novým názvom ŠK Zekon doviedol do najvyššej slovenskej súťaže. Skutočná zlatá éra michalovskej hádzanej však začala až na prelome storočí.

Prvé zlato v roku 2003

ŠK Zekon PSJ-Chemkostav po zisku prvého titulu 3. mája 2003 v Šali

V roku 2001 sa hádzanárky Michaloviec  po prvý raz dostali  do elitnej slovenskej štvorky.  K tradičnému sponzorovi klubu, odevnému výrobcovi Zekon, pribudol druhý silný partner, stavebná spoločnosť PSJ-Chemkostav (dnes Chemkostav),  čo klub kvalitatívne naštartovalo. V roku 2002 sa stal  finalistom Slovenského pohára a piatym miestom v najvyššej slovenskej súťaži  si vybojoval  účasť v spoločnej slovensko-českej interlige WHIL.  Mladý tréner tímu Michal Lukačín tým potvrdil svoje kvality a dostal dôveru, aby tím priviedol k ešte vyšším métam.  Úlohy sa zhostil na výbornú, so vznikom interligy sa klub okamžite zaradil k jej najužšej špičke. V roku 2003 získal svoje prvé a doposiaľ jediné „double“, keď triumfoval v play-off  o Majstra Slovenska a k titulu pridal aj zisk Slovenského pohára. V jeho zostave boli také známe mená novodobej histórie slovenskej  hádzanej ako Miroslava Zahorjanová, Andrea Šalatová, Alžbeta Tóthová, či Denisa Glankovičová. Po dohode  hlavných partnerov klub pred sezónou 2003/2004 prijal meno Iuventa (odvodené z latinského slova pre „mladosť“), čo zvýrazňovalo jeho orientáciu na  výchovu vlastných mladých hráčok.


2006 - 2007: Ďalšie dva tituly

S novým názvom sa klub vydal v ústrety svojim najväčším úspechom.  Pod vedením skúseného trénera Dušana Daniša pribudol do siene slávy  Zemplínčaniek  titul Majstra Slovenska hneď dvakrát za sebou, a to v rokoch  2006 a 2007. V roku 2008 sa do klubu, kde začínal, vrátil  bundesligou ošľahaný  Michal Lukačín a cenná  zbierka trofejí sa  rozšírila po druhý raz  o Slovenský pohár.  Najviac sa však  jedinému elitnému ženskému klubu z východu Slovenska darilo v dlhodobej súťaži -  interlige WHIL.  Tú vyhral  pod vedením skúseného trénera Dušana Daniša v rokoch 2005, 2006, 2007, po ročnej „prestávke“  v roku  2009 vrátil primát do Michaloviec z postu kouča bývalý skvelý hráč Roman Lamač.  Iuventa tak potvrdila nielen  punc  najlepšieho  športového celku Zemplínu, ale aj najúspešnejšieho ženského hádzanárskeho klubu prvej dekády tohto storočia na území Slovenska a Českej republiky!

Európske poháre a individuálne ocenenia

Od roku 2003 sa píše aj medzinárodná bilancia klubu. Je úctyhodná: Iuventa sa dva razy prebojovala do osemfinále Pohára EHF a raz do osemfinále Pohára víťazov pohárov. V sezóne 2004/2005 dokonca vyradila z Pohára EHF popredný španielsky klub Itxaco Estella!

Skvelé klubové štatistiky dopĺňajú individuálne úspechy. Dve hráčky hrajúce v drese Zemplínčaniek boli vyhlásené za najlepšie hádzanárky Slovenska:  Alžbete Tóthovej sa to podarilo tri razy (2004-2006),  raz tento cenný triumf získala Petra Beňušková (2007).&

Lokalita

Globálny lokalizačný systém:
N 48.75253559999999 / E 21.912821699999995