Spolu za zdravý a krásny úsmev

Seminár / Workshop

9. 9. 2021 10:00 - 9. 9. 2021 18:00

Už začiatkom septembra sa uskutoční 9. ročník najväčšej preventívnej akcie v oblasti ústneho zdravia na Slovensku, ktorá je známa pod menom Spolu za zdravý a krásny úsmev. Roadshow organizovaná Slovenským spolkom študentov zubného lekárstva odštartuje rovnako ako minulý rok - 2. septembra v Bratislave, následne odkiaľ vycestujú budúci zubári do ďalších 18 slovenských miest. Hlavnou myšlienkou projektu je zvýšiť povedomie širokej verejnosti o význame dodržiavania ústnej hygieny a prevencie vzniku zubného kazu, zápalu ďasien a ďalších ochorení ústnej dutiny v dôsledku nedostatočnej starostlivosti.

“Ústne zdravie je súčasťou celkového zdravia, no aj napriek tomu si mnohí túto skutočnosť neuvedomujú. Neliečený zubný kaz okrem nepríjemnej bolesti spôsobuje v pokročilejších štádiách infekciu okolitých tkanív, odkiaľ sa šíri do celého tela a pacienti s ťažkým zápalom ďasien majú napríklad väčšie riziko vzniku srdcového infarktu či mozgovej príhody,“ hovorí prezidentka SSŠZL Simona Mareková. Ako dodáva, prevencia je do určitej miery veľmi jednoduchá a lacná, no aj napriek tomu sú ochorenia ústnej dutiny - zubný kaz či parodontitída, tými najčastejšími chronickými ochoreniami…

Toto podujatie Slovenského spolku študentov zubného lekárstva by nebolo ani tento rok možné bez hlavného partnera Curaprox, odborných garantov - Slovenskej komory zubných lekárov a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a ďalších sponzorských partnerov. „Cieľom roadshow je naučiť ľudí všetkých vekových kategórií za pomoci inštruktáže s klasickou zubnou kefkou, medzizubnou kefkou, elektrickou sonickou kefkou či takzvanou single kefkou správnu techniku čistenia zubov. Po minulé ročníky projektu sa našim kolegom zakaždým podarilo zaškoliť cez sedemtisíc občanov, čo je vynikajúce číslo, a veríme, že tento rok budeme v týchto číslach pokračovať. Každý vyškolený človek si okrem inštruktáže, za ktorú sa v ambulanciách zvykne platiť desiatky eur, naviac vďaka našim partnerom, odnesie zubnú kefku a zubnú pastu úplne zadarmo,“ konštatuje hlavný organizátor projektu Samuel Tkáč.

Inštruktáž správnej techniky čistenia zubov prebehne na modeli umelého chrupu a v exteriéri, u ľudí, ktorí budú mať záujem prebehne aj praktická inštruktáž aj v ústach. Všetci študenti sú kompletne zaočkovaní a budú po celý čas dodržiavať odporúčané hygienické opatrenia, preto sa záujemcovia o inštruktáž nemusia ničoho obávať.

Stánky študentov zubného lekárstva počas celoslovenskej roadshow môžu záujemcovia navštíviť:
2.9. v Bratislave (Eurovea)
3.9 v Trnave (Trojičné námestie) a v Nitre (OC Mlyny)
4.9. v Piešťanoch (Aupark) a v Bojniciach (pod zámkom)
5.9. v Trenčíne (Mierové námestie) a vo Zvolene (Europa SC)
6.9. v Žiline (Námestie Andreja Hlinku) a v Banskej Bystrici (Europa SC)
7.9. v Liptovskom Mikuláši (Námestie osloboditeľov) a na Hrebienku
8.9. v Poprade (Forum) a v Spišskej Novej Vsi (Letná ulica)
9.9. v Bardejovských kúpeľoch a v Michalovciach (Námestie Osloboditeľov (pri pošte))
10.9. vo Svidníku (Pešia zóna) a v Humennom (Námestie slobody (pri malej fontáne))
11.9. v Prešove (OC Novum)
a celú roadshow ukončíme v Košiciach - 12.9. na Hlavnej ulici pri Immaculate

Dátum ukončenia akcie dňa 12. septembra v Košiciach nie je náhodou. Tento deň vyhlásila Council of European Dentists (CED) za Európsky deň ústneho zdravia. „Ľudia sa nás častokrát pýtajú – čo je na čistení zubov taká ,veda‘? Žiaľ, veľmi často sme svedkami toho, že stav orálnej hygieny u mnohých pacientov nie je dostatočný a zároveň si nie sú vedomí aké možné riziká to môže obnášať. Sme si vedomí, že sa táto téma celkovo berie na ľahkú váhu a mnohí ľudia napr. vôbec nepovažujú vypľúvanie krvi pri čistení zubov za problém. Kladiem si pri tom otázku, ak by sme krvácali na iných miestach na tele, tiež by sme pri tom kývli rukou? Uvedomujeme si vážnosť súčasnej situácie spojenej s ochorením COVID-19 nielen na Slovensku, ale aj na celom svete, a o to viac si musíme uvedomiť, že ani v týchto časoch nemôžeme odkladať ústnu hygienu na vedľajšiu koľaj. Zároveň si treba uvedomiť, že nikdy nie je príliš skoro ani príliš neskoro začať sa starať o svoje ústne zdravie,“ konštatuje jedna z hlavných organizátorov a študentka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, Katarína Vendeľová, podľa ktorej sa medici počas predchádzajúcich ročníkov mohli presvedčiť, že individuálny prístup spojený s praktickou inštruktážou má oveľa väčší efekt ako teoretické prednášky.

Celú logistiku budú mať na starosti dva tímy organizátorov, ktoré dodávkovými vozidlami precestujú celé Slovensko. Súčasťou projektu je dokopy takmer 80 študentov, ktorí sa budú v jednotlivých mestách podieľať na praktických školeniach pre účastníkov.

Ako vznikla táto myšlienka?
Predchodcom projektu SPOLU ZA ZDRAVÝ A KRÁSMY ÚSMEV bol projekt ‚Dni zdravého úsmevu‘, ktorý prebiehal v roku 2011 v Košiciach. Študenti zubného lekárstva Lekárskej fakulty UPJŠ v rámci neho inštruovali o správnej ústnej hygiene, pričom sa preukázal prínos a dôležitosť tejto akcie. Myšlienku preto chceli šíriť aj do ďalších miest a osloviť tak oveľa viac ľudí, takže pripravili pred ôsmimi rokmi prvú celoslovenskú roadshow, ktorú odvtedy každoročne opakujú a bezplatne pri nej inštruujú záujemcov o správnej ústnej hygiene.

Ako inštruktáž prebieha?
Cieľom roadshow je naučiť ľudí všetkých vekových kategórií za pomoci inštruktáže s klasickou zubnou kefkou, elektrickou sonickou kefkou, medzizubnou kefkou či takzvanou single kefkou správnu techniku čistenia zubov. Každý vyškolený človek si okrem bezplatnej inštruktáže odnesie vďaka partnerom podujatia domov zadarmo aj zubnú kefku a zubnú pastu.

Bojujme spolu za zdravý a krásny úsmev!


GPS: N 48.75515265621231 / E 21.913257901293953