Obloha v apríli

Seminár / Workshop

9. 4. 2021 - 30. 4. 2021 20:00

S príchodom jari sa pomaly lúčime so zimnými súhvezdiami. Po zotmení sa k západu skláňa Orión aj Veľký pes s najjasnejšou hviezdou celej oblohy – Síriom. Uvidíme ich znova až na jeseň neskoro v noci ako predzvesť zimy. Teraz sú už hneď večer vysoko Blíženci aj Býk, vidíme zapadať kúsok Andromédy. Západnej až severozápadnej oblohe ešte vládnu Povozník s Perzeom.

Neskoro večer sa od juhu k západu presúvajú zvieratníkové súhvezdia: Lev, nasleduje ho Panna a potom málo nápadné Váhy. Vysoko nad južným obzorom kulminuje Pastier s najjasnejšou hviezdou severnej oblohy – oranžovým obrom Arktúrom. Po polnoci ho nasleduje Herkules s lichobežníkovým trupom. Medzi nimi sa nachádza dobre viditeľné, ale malé súhvezdie v tvare poloblúka – Severná koruna so svojou najjasnejšou hviezdou s názvom Gemma. Juhovýchod v tom čase ovládajú žiarivé hviezdy letných súhvezdí. Popri obrazcoch Labute a malom, ale výraznom kosodĺžniku Lýry sa nad východný obzor vynára Orol s malým Delfínom. Pred nimi sa pod Herkulom nasúva rozložitý Hadonos s Hadom a nad juhovýchodom nesmelo vystrkuje klepietka Škorpión.

Na opačnej strane oblohy, nad severným obzorom, okolo Polárky opisujú oblúky u nás nezapadajúce súhvezdia v blízkosti Malého voza. Nápadný je obrazec “W” súhvezdia Kasiopeja, ktoré sa počas noci presúva zo severozápadu nad severný obzor a nadránom sa dvíha na severovýchode. V zenite uprostred noci Veľký voz uvoľňuje priestor dlhému a kľukatému Drakovi a Cefeovi, ktorý vyzerá ako jednoducho nakreslený „domček“.

Viditeľnosť planét:
- Merkúr je v apríli pozorovateľný koncom mesiaca večer nad severozápadným horizontom
- Venuša je pozorovateľná koncom mesiaca večer nízko nad severozápadným obzorom
- Mars je  viditeľný v prvej polovici noci najskôr v súhvezdí Býka a posledný aprílový týždeň v Blížencoch
- Jupiter sa dá vidieť ráno nad juhovýchodným obzorom v súhvezdí Kozorožca a posledné 4 dni v apríli vo Vodnárovi
- Saturn je pozorovateľný takisto ráno nad juhovýchodným obzorom v súhvezdí Kozorožca
- Urán je v apríli nepozorovateľný
- Neptún je taktiež tento mesiac nepozorovateľný

Činnosť meteorických rojov
Začiatok tretej aprílovej dekády býva obdobím každoročného výskytu meteorického roja Lyridy. Môžeme ho pozorovať od 14. do 30. apríla, pričom maximum v roku 2021 nastane 22. 4. v čase okolo 15 hod. SELČ. Hodinová frekvencia za ideálnych podmienok (tzv. ZHR) býva zhruba 18 met/hod. Geocentrická rýchlosť meteorov z tohto roja je stredne vysoká: 49 km/s. Radiant Lyríd vychádza do dostatočnej výšky nad obzor až po polnoci. V roku 2021 budú na pozorovanie Lyríd nepriaznivé podmienky, pretože Mesiac je 20. 4. v prvej štvrti a to znamená, že počas maxima tohto roja bude rušiť pozorovanie, pretože zapadá po polnoci až v skorých ranných hodinách. Najviac meteorov by sme mali vidieť k ránu v noci z 21. na 22. 4. a z 22. na 23. 4.

Viac sa dozviete na stránke Hvezdárne Michalovce hvezdaren-mi.sk