Expedičná kamera 2018

Festival

13. 3. 2018 18:00 - 13. 3. 2018 21:25

Michalovce Námestie osloboditeľov 25

Filmový festival EXPEDIČNÁ KAMERA je celovečerné premietanie filmov o dobrodružstve, divokej prírode, poznávaní nového, extrémnych zážitkoch a športoch.


DUGOUT

Originálny názov: DugOut
Krajina: Veľká Británia, 2017
Dĺžka: 53 min.
Réžia: Benjamin Sadd

Na vodu radšej na Vltavu alebo na Sázavu? Alebo Amazonku? Dvaja dlhoroční kamaráti – Benjamin Sadd a James Trundle – sa rozhodli pre tú tretiu možnosť. A to pekne od základov. Vydali sa do vnútra ekvádorskej džungle a s pomocou domorodých indiánov si vyrobili vlastnú loď. Dugout je najpôvodnejším druhom lode. Je vytesaná z jedného kmeňa a prvá zmienka o takýchto plavidlách sú staré viac ako 8 000 rokov pred n.l.. Vo filme uvidíte, ako sa dvaja mladíci popasujú s výrobou lode, s nevyspytateľnými podmienkami dažďového pralesa alebo hrozbou ponorkovej choroby.


OČI BOHA

Originálny názov: The Eyes od God
Krajina: Nemecko, 2017
Dĺžka: 31 min.
Réžia: Olaf Obsommer

Na hraniciach Činy a Kirgizstanu, v tieni sedemtisícových vrcholov – tam, v krajine nikoho, sa hlbokými kaňonmi valí rieka Saryjaz. Rieka, ktorá láka tých najlepších kajakárov už od 30. rokov minulého storočia. Dobrodruhov, športovcov a bláznov, ktorí majú odvahu vypraviť sa medzi skaly a čeliť silnému prúdu, aby sa na koniec svojej cesty pozreli do očí boha.
Tommas Marnics sa rozhodol splniť si svoj sen a dal dohromady skupinu špičkových kajakárov z celého sveta. Desať dní mimo civilizácie, na hranici ľudských možností. Desať dní šťastia.

Ocenenie:
Winner Waterwalker Film Festival 2017
Winner Whitewater 2017


BACK TO HEIGHTS

Krajina: Česká republika
Dĺžka: 15 min.
Réžia: Jan Zurek

Niekedy stačí jeden zlý krok, jedno zlé rozhodnutie, jedna mylná úvaha. Anička si pri skalnom preskoku poranila koleno a nasledovala nedobrovoľná pauza v tréningu. Začínať znovu je ťažké fyzicky aj psychicky, a tak na slackline prvý krok po úraze bolí. Preto vyrazila na Malorku hľadať zabudnutú odvahu a rovnováhu. Medzi červenými skalami, v púšti na úpätí piesočných dún, pred nechápavými zrakmi miestnych – tam všade sa i s celým tímom prechádzajú vo výškach na lane tenkom tak, že často nie je ani vidieť. Film o hľadaní rovnováhy tam hore aj v živote.


TEÓRIA ŠŤASTIA

Krajina: Slovensko, 2017
Dĺžka: 36 min.
Réžia: Rasťo Hatiar

Poetický filmový príbeh o kontraste generácií. Bývalý lezec a skutočný horal Ľubo Rybanský sa po rokoch vracia pod mohutné steny Vtáčnika. V 70. rokoch tu s kamarátom Rudom Pravdou trávili všetok svoj čas, vymýšľal nové línie a stavali nové cesty. Napriek tomu ich mená na pamätnej doske úplne chýbajú. Nedocenenie môže mrzieť aj na sklonku života, ale sklamanie vyváži stretnutie s mladým lezcom Petrom Kuricom, ktorý sa zrovna chystá liezť Ľubovou legendárnou cestou Dračí kút, prvou vylezenou cestou v oblasti.


NEFRITOVÉ VODY

Originálny názov: Waters of The Greenstone
Krajina: Nový Zéland, 2017
Dĺžka: 26 min.
Réžia: Simon Waterhouse

Kathmandu Coast to Coast je jedným z najstarších multišportových pretekov na svete. Už od roku 1983 sa športovci vydávajú na trať, ktorá meria 244 km a spája východné a západné pobrežie južného ostrova Nového Zélandu. V štartovacom poli sú aj dve ženy – Hollie a Robyn. Každá má inú motiváciu. Jedna miluje šport a chce posunúť svoje vlastné hranice. Druhá už má najťažšiu skúšku za sebou. Zvládla zvíťaziť v boji s rakovinou a zvládnuť preteky je pre ňu výzva, ktorej sa nebojí. Iba jedna pretne cieľovú pásku, ale obidvom sa podarí zažiť pocit splynutia s prekrásnou novozélandskou krajinou.


ODDANÝ

Originálny názov: Dedicate - Diving free
Krajina: Nórska, 2017
Dĺžka: 8 min.
Réžia: Shams & Alex Aimard

Viac ako 70% povrchu zeme je pokrytého vodou. Nie je divu, že nás láka sa pozrieť pod jej hladinu. Niekomu stačia obrázky, niekomu plavecké okuliare, ale niekoho to ťahá ďalej. Jacques de Vos trávi väčšinu času freedivingom a plávaním s kosatkami. Toto zviera s prezývkou zabijak je v skutočnosti veľmi sociálnym tvorom, ktorý nie je pre človeka nebezpečný. Jacques sa stal odborníkom na vyhľadávanie kosatiek a pár sekúnd plávania medzi nimi sa preňho stalo niečím, bez čoho nemôže žiť. Nórska expedícia preňho bola doteraz najlepším zážitkom s týmito spievajúcimi kráskami.


Program

18:00 - Úvod (5 min) 
18:05 - DugOut (54 min.)  Réžia: Benjamin Sadd. GB
18:58 - Oči Boha (36 min.)  Réžia: Olaf Obsommer, DE
19:35 - Prestávka (15 min.)
19:50 - Back to Heights (16 min.) Réžia: Jan Zurek, CZ
20:06 - Teória šťastia (42 min.) Réžia: Rasťo Hatiar, SR
20:48 - Nefritové vody (27 min.)  Réžia: Simon Waterhouse, NZ
21:15 - Oddaný (9 min.)  Réžia: Shams & Alex Aimard. NO
21:25 - KONIEC FESTIVALU

Vstupné: 2,00 €, Dôchodcovia, deti do 12r, študenti, ZŤP a dôchodcovia : 1,00 € 
Nevhodné pre maloletých do 12 rokov
České titulky
Viac info: www.kino.michalovce.sk


GPS: N 48.75712429647143 / E 21.918083195311738