Ekotopfilm - Envirofilm

Film

29. 5. 2018 16:00 - 29. 5. 2018 22:00

Michalovce, 16. máj 2018 – Mesto Michalovce sa stalo partnerom regionálnej Tour Ekotopfilm - Envirofilm, najstaršieho medzinárodného filmového festivalu s environmentálnou tematikou na svete. Návštevníci si počas jedného dňa, 29. mája, v MKS - Kine Centrum, budú môcť pozrieť výber víťazných dokumentárnych filmov z celého sveta a zapojiť sa do zaujímavej diskusie s názvom. Pre žiakov základných a stredných škôl je doobeda pripravený zaujímavý a interaktívny Junior festival. Vstup je zdarma.

Regionálna tour festivalu Ekotopfilm - Envirofilm je celoročný projekt a jeho cieľom je priniesť do regiónov Slovenska najlepší výber filmov z aktuálneho ročníka. „Som nesmierne rád, že sa nám aj v Michalovciach darí z nášho festivalu budovať tradičné podujatie,“ hovorí Peter Lím, generálny riaditeľ festivalu Ekotopfilm - Envirofilm a dodáva: „Našim cieľom je prostredníctvom dokumentárnych filmov a sprievodných aktivít - diskusií na aktuálnu problematiku, inšpirovať a vzdelávať verejnosť a mladých ľudí v témach udržateľnosti. Snažíme sa meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu, ovplyvňovať životný štýl Slovákov. Preto je pre nás dôležité prinášať do regiónov atraktívny program, ktorý má význam a motivuje k zodpovednosti. Návštevníkom v Michalovciach prinášame to najlepšie z festivalového ročníka 2017. Tešíme sa na každého z vás.“

Filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm sa bude konať MKS - Kine Centrum v utorok 29. mája. Jeho program začína doobeda JUNIOR FESTIVALOM, ktorý je určený žiakom a študentom základných a stredných škôl.

Festival pokračuje večerným programom určeným pre širokú verejnosť. Každý, kto sa zaujíma o prírodu, ekológiu a záleží mu na prostredí, v ktorom žije určite privíta PÄŤ DOKUMENTÁRNYCH FILMOV, víťazov májového ročníka 2017 svetového festivalu. Filmy atraktívnym spôsobom otvárajú a poukazujú na niektoré z mnohých problémov, ktorým naša civilizácia čelí. Zo Slovenských tém sa dozviete viac  o tom, aký je život chránených Kamzíkov v Tatrách. Aký je príbeh o plytvaní jedla a prečo 50% z neho končí ako odpad porozpráva druhý film v poradí. Radi sa obliekame pekne a podľa posledných módnych trendov, pozrite si však ďalší film z programu festivalu, ktorý ukáže inú stránku módneho sveta – z pohľadu dopadu na ekológiu a našu planétu. Budúcnosť našich miest je názov filmovej eseje, ktorá sa zaoberá minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou urbanizácie. Prehliadku víťazných filmov ukončí príbeh (zne)svätenej rieky Gangy, ktorú uctieva miliarda ľudí a 500 miliónov ľudí je na nej závislých.

Mesto Michalovce je partnerom festivalu Ekotopfilm – Envirofilm, podujatie privítal aj sám primátor mesta Viliam Záhorčák:  „Životné prostredie je odvetvie, ktorému je potrebné venovať v našej spoločnosti náležitú pozornosť, a to rôznymi spôsobmi. Jednou z ciest je aj filmové stvárnenie. Sme preto naozaj radi, že sa v Michalovciach uskutoční prvý ročník Ekotopfilmu, ktorý sa problematike ekológie venuje umeleckým či dokumentárnym stvárnením. Veríme, že aj toto podujatie prispeje k uvedomeniu si toho, že by sme mali byť k životnému prostrediu vnímavejší. Necitlivým vzťahom k životnému prostrediu vieme napáchať veľa zlého, čo sa môže odraziť predovšetkým v živote nasledujúcich generácií.

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm má takmer polstoročnú tradíciu. Na území bývalého Československa sa po prvýkrát uskutočnil už v roku 1974 a v máji minulého roku sa konal jeho 44. ročník. Na festival sa prihlásilo rekordných vyše 1 000 filmov z 30 krajín sveta, z ktorých komisia vybrala do súťaže pre týždňový program festivalu 115 filmov z celého sveta. V poslednom ročníku sa na ňom zúčastnilo 40 spíkrov a  viac ako 19 000 návštevníkov.

Vstup na festival je ZDARMA. Viac info nájdete na: www.ekotopfilm.sk