Rubrika MI osobnosti

Marek Tomko

Rozvíja kultúrny život na Zemplíne

Marek Tomko je rodák z Michaloviec a podniká v oblasti gastronómie a organizácie podujatí. Je dôkazom toho, že kde je vôľa, tam je cesta. Pred siedmimi rokmi oživil amfiteáter na Zemplínskej šírave, ktorý chátral dlhé roky. Ani dva  ťažké roky počas pandémie ho neporazili a aj naďalej prináša na toto jedinečné miesto kvalitnú kultúru. 

Medzi najúspešnejšie podujatia, ktoré Marek Tomko zorganizoval a amfiteáter vtedy doslova praskal vo švíkoch (kapacita miest na sedenie je 3 500 ľudí, vojde sa však až dvakrát toľko návštevníkov), patria vystúpenia Lúčnice, PUĽS, Kollárovcov či detské festivaly. Marek Tomko má veľké srdce, čoho dôkazom je aj benefičný koncert na pomoc Ukrajine, ktorý v minulom roku na amfiteátri zorganizoval v spolupráci s KSK. Skvelé podujatia chystá aj na túto sezónu: „Už teraz môžem potvrdiť, že na amfik prídu počas leta  Kandráčovci, Lúčnica aj Rytmus. Máme aj dve špeciálne podujatia – po dlhej  komunikácii sa nám sem podarilo dostať Paľa Haberu a TEAM, a bude tu aj premiéra dlho očakávaného filmu Na kaveju, prezradil Marek.

Okrem tejto činnosti sa Marek venuje svojej gastro prevádzke v meste. Vytvoril tu príjemné prostredie na posedenie pre mladých a vďaka veľkému detskému ihrisku prichádzajú aj rodiny s deťmi.

Viac o MI osobnostiach si vypočujte v podcastoch www.nasZemplin.sk.

Tomko
 

Kristián Dufinec

Spojil folklór a popovú hudbu

Kristián Dufinec je slovenský poprockový spevák, frontman hudobnej skupiny Iconito, tanečník súboru Zemplín aj sólista Lúčnice. Narodil sa v Sobranciach, ale celé detstvo i mladosť prežil v Michalovciach.

Kristián má v týchto dňoch nabitý kalendár.  S kapelou sa chystajú sa na letné vystúpenia, s projektom Korene idú so súborom Zemplín do Východnej aj na festival Európske ľudové remeslo do Kežmarku. „Teším sa, že náš projekt Korene zožal veľký úspech, vypredali sme haly v Michalovciach aj v Bratislave, nuž a ideme s ním ďalej, predstaviť ho ďalším divákom.“ Kristián začínal vo folklórnom súbore Zemplín ako desaťročný, do súboru sa prihlásil sám, po tom, ako ho zaujal program k 40. výročiu súboru. „Účinkovanie vo folklórnom súbore Zemplín ma naučilo systematickej práci, rešpektu k autoritám a vytrvalosti,“ vyratúva umelec. Vďaka týmto schopnostiam sa neskôr presadil v Lúčnici a z úspechu sa teší aj so skupinou Iconito. Na jeho ceste k úspechu mu veľmi pomohli jeho učitelia aj mentori: Peter Cicák, Štefan Nosáľ, Miroslav Kisty a, samozrejme, „ujo Hvižďák“. „Vždy, keď som šiel za pánom Hvižďákom, že mu niečo poviem, čo sa stalo a tak, zdvihol ruku a povedal: Všetko viem!“ s úsmevom spomína Kristián na zakladateľa súboru Zemplín. „Pán Hvižďák je úžasný, všetky skúsenosti, ktoré nadobudol ako mladý tanečník v Prahe, priniesol do Michaloviec a vďaka tomu vybudoval súbor Zemplín, ktoré je dnes v umeleckom svete pojmom.“

Ak sa chcete dozvedieť, aké boli začiatky Kristiánovej hudobnej kariéry, prečo si myslí, že človek sa pomýli každé štyri roky, aj čo rád varí vo voľnom čase, vypočujte si  podcast naszemplin.sk na youtube kanáli.

Dufinec
 

Peter Tomko

Keby sa každý riadil princípmi bojového umenia aikido, na svete nie sú vojny

Peter Tomko založil a ako šéf inštruktor vedie v Michalovciach už 20 rokov profesionálne výcvikové centrum – Red Dragon Aikido training center Slovakia. V súčasnosti trénuje 200 detí aj dospelých. Je nositeľom 6 danu v aikide. Profesionálne sa venuje výcvikom pre zásahové jednotky ozbrojených bezpečnostných zborov vo svete. Trénuje ho aj Steven Seagal, ktorý navštívil východné Slovensko vďaka jeho pozvaniu.

Peter hovorí: „Aikido je úžasná filozofia v pohybe. Rozvíja pohyb, upevňuje fyzické zdravie človeka, ale zároveň aj jeho psychiku, pomáha mu dostať sa do rovnováhy, získať takzvaný vnútorný mier a určitý nadhľad, vďaka čomu sa tak nestresuje v živote.“ Aikido je ako sebaobrana, je tam aj silný výchovný aspekt. Zaujímavé je, že na tréningoch sa začínajú Petrovi zverenci najskôr učiť padať. Tak, aby si neublížili, aby vedeli spadnúť s ľahkosťou a bezpečne. „To nie je len o tom, aby sa nezranili, ale odbúravajú strach a učia sa pohybovať v priestore. Ide o rozvoj priestorovo-koordinačnej schopnosti. Učia sa aj „padať“ v živote a vstať, byť ešte silnejší,“ dopĺňa Peter. Svoje krédo: Ži a nechaj žiť a pokiaľ nemôžeš pomôcť, neubližuj, podsúva aj svojim žiakom. Petrovu profesionálnu kariéru ovplyvnil aj svetoznámy boxer Muhammad Alli. Kamarát kúpil jeho tréningové zápisky, ktoré mu daroval. Petra zaujali  Alliho metódy na  rozvíjanie výbušnej sily a rýchlosti. Čo s nimi Peter urobil, sa dozviete v podcastoch na portáli naszemplin.sk a na YouTube kanáli naszemplin.

Tomko