Zvláštny august
7. 8. 2020

Aké by to bolo leto bez teplého slnka, vody a voľných chvíľ? Viacerí z nás by asi trochu hundrali. Tak, ako slnko a teplo neodmysliteľne patrí k letným mesiacom, tak patria k mesiacu august v Michalovciach Zemplínsky jarmok a Zemplínske slávnosti. Niekoľko desaťročí bolo toto spojenie neodmysliteľné. Tento rok to bude v novodobej histórii týchto podujatí po prvýkrát inak. Ani slávnosti, ani jarmok sa pre protiepidemiologické opatrenia v súvislosti so šírením koronavírusu konať nebudú.

Dva augustové víkendy stále zaplnili michalovské ulice i námestie ľuďmi, vravou, hudbou, hučaním motoriek a vôňou jedál. Pre Michalovčanov aj návštevníkov nášho mesta boli tradičnou a pre mnohých obľúbenou príležitosťou. Príležitosťou na kultúrne vyžitie, na nákupy, na stretnutia a rozhovory s priateľmi a známymi, ktorých dlhšie nevideli. Áno, asi viacerým z nás to bude tento rok chýbať a možno aj budeme trochu hundrať. Ale aj takéto udalosti život prináša. Možno by nám mali pripomenúť, aby sme si vážili a užívali chvíle prítomné.

V krátkosti si teraz pripomenieme, aké boli jubilejné ročníky týchto podujatí. V roku 2019 podujatia oslávili okrúhle jubileá, jarmok päťdesiatku a slávnosti dostali prívlastok diamantové, konali sa po šesťdesiatykrát. Pri tejto príležitosti sa Zemplínske slávnosti konali tri dni a predstavilo sa na nich viac ako tisíc účinkujúcich. Novinkou slávností bola veľkoplošná obrazovka, na ktorej diváci mohli sledovať vystúpenia. Do histórie sa tento ročník zapísal aj vďaka rekordnej účasti v tancovaní karičky. Zapojilo sa 593 tanečníkov, folkloristov aj nefolkloristov pod choreografickou taktovkou Miroslava Kistyho. Okrem domácich folklórnych stálic priniesli pozdravy aj zahraničné súbory, Ardealul z Rumunska a Detský a mládežnícky folklórny súbor Holúbek z Čiech. Zemplínsky jarmok trval dva dni a niesol sa v duchu myšlienky „pre každého pre niečo“. Slávnostného otvorenia sa zúčastnili aj pozvaní zástupcovia partnerských miest mesta Michalovce zo Španielska, Francúzska, Maďarska, Ukrajiny, Bulharska, Českej republiky a z Liptovského Mikuláša.

Bohatý program ponúkol aktivity pre deti, výstavu drobnochovateľov, spanilú jazdu motorkárov a nechýbala obľúbená a z roka na rok bohatšia Uličke remesiel. Večer to na tribúne pri mestskom úrade roztočili kapely No name a Heľenine oči.
Ešte jedno desaťročie skôr, v roku 2009, sa Zemplínsky jarmok a Zemplínske slávnosti konali počas jedného víkendu, 14. – 16. agusta. Vtedy sa po prvýkrát uskutočnil turnaj v streetballe O pohár primátora mesta. Súčasťou programu bol aj pokus vytočiť na hrnčiarskom kruhu maxiformu na bábovku. Petrovi Kočikovi sa pokus vydaril. Vytočil formu na pečenie bábovky s priemerom 91 cm, vďaka čomu sme získali certifikát a zápis do Slovenskej knihy rekordov. V rámci kultúrneho programu vystúpil folklórny súbor z družobného mesta Vila-real v Španielsku aj detský súbor Rosjanocka z Ukrajiny. Zlatým klincom večerného programu bolo vystúpenie folklórneho súboru SĽUK z Bratislavy. V Uličke remesiel svojím zvučným cengotom obzvlášť zaujali okoloidúcich plechové zvonce rôznych veľkostí remeselného majstra zo Zázrivej.

Na záver týchto podujatí sa zvykneme lúčiť slovami, že sa tešíme opäť o rok. Tentoraz to platí dvojnásobne. Veríme, že o rok sa naozaj stretneme na jarmoku aj na slávnostiach.

ms