Zemplínik na festivale v Mariánskych Lázňach
27. 10. 2023

8 Kolektív FS Zemplín_domáce vystúpenie 29_9_2023.jpg

S Detským folklórnym súborom Zemplínik sme si užili krásne teplé septembrové dni cestou naprieč celým bývalým Československom. Cieľovou destináciou boli Mariánske Lázne, kde sme sa zúčastnili zahraničnej prezentácie na 18. medzinárodnom folklórnom festivale Mariánsky podzim.

Mesto sa na štyri dni premenilo na festivalovú kúpeľnú kulisu plnú spevu, tanca, výbornej gastronómie a zábavy za účasti ďalších skupín z Čiech a Moravy.

Festival sa začal vo štvrtok v popoludňajších hodinách gastronomickou ochutnávkou vína za sprievodu našich folkloristov, pre ktorých to bola nová skúsenosť. V piatok program pokračoval predstavením muzikantov a vo večerných hodinách sa uskutočnil galakoncert Roztancované divadlo, alebo to najlepšie z folklóru v Mestskom divadle. Počas ďalších dní festival pokračoval krojovaným sprievodom mestom s množstvom hudobných a tanečných vystúpení na kolonáde či remeselným jarmokom. 

Po návrate domov sme s FS Zemplín pripravili koncom septembra program pre domáce publikum pod názvom A ty, hudák, dobre hraj. Bol prierezom súčasnej ale aj minulej tvorby súboru. Programom sme si symbolicky pripomenuli 66 rokov súboru od jeho založenia a ukončili túto letnú sezónu vystúpení, ktoré súbor absolvoval v rôznych kútoch Slovenska, ale aj na zahraničných festivaloch v Španielsku a vo Francúzsku. Zároveň sme sa svojím vystúpením pripojili k aktivite Dni európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré na Slovensku prebiehali počas celého septembra s témou Dedičstvo, ži!

Mestu Michalovce vyjadrujeme úprimné poďakovanie za finančnú podporu, vďaka ktorej sa nám podarilo sčasti pokryť a zabezpečiť cestovné náklady na zahraničnú prezentáciu s Detským folklórnym súbor Zemplínik. Taktiež sa vďaka finančnej podpore mesta Michalovce v rámci krojového vybavenia zakúpili nové klobúky pre parobkov tanečníkov. Tie využijú pri prezentácii v tanci Pozdišovce. Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie spoločné stretnutia.
 

Mgr. Patricia Buxarová