Vrátenie kníh do knižnice bude jednoduchšie
29. 10. 2021

V snahe neustále skvalitňovať svoje služby ponúka Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického  v Michalovciach svojim čitateľom novú službu, možnosť vrátenia požičaných kníh aj mimo otváracích hodín knižnice, a to prostredníctvom biblioboxu.

Od 21. októbra je pred budovou knižnice na Štefánikovej ulici 20 oficiálne sprevádzkovaný nový bibliobox.  Na jeho zakúpenie získala knižnica finančné prostriedky od zriaďovateľa, ktorým je Košický samosprávny kraj, vo výške takmer 4 700 eur.

„Župa sa snaží návštevníkov knižníc motivovať k čítaniu rôznymi spôsobmi aj v čase pandémie. Najnovšie im chceme ukázať pohodlnejšiu a jednoduchšiu cestu vrátenia publikácií spolu v šiestich knižniciach po celom kraji. Verím, že čitatelia privítajú túto možnosť najmä teraz, v dobe kedy je potrebné dbať na vyššiu spoločenskú opatrnosť, ohľaduplnosť a zdravie,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.              

Zakúpením biblioboxu  chce knižnica rozšíriť, zjednodušiť a zatraktívniť  ponuku služieb a vyjsť v ústrety svojim čitateľom. Zemplínčania tak nebudú obmedzovaní otváracími hodinami v  prípade, že im pracovné, zdravotné alebo iné povinnosti neumožnia vrátiť vypožičané knihy.

Vrátené knihy sa  budú  odpisovať z čitateľského konta v najbližší pracovný deň. Vzniknuté sankcie si budú môcť čitatelia vyrovnať pri najbližšej návšteve knižnice. Box však nie je určený na vrátenie novín, časopisov a kníh z pobočiek knižnice, ani na vrátenie  starých kníh, ktoré patria do burzy knižnice.

Zakúpené biblioboxy sú určené na prevádzku v interiéri aj v exteriéri. Ich vnútro je vybavené tak, aby sa knihy pri vhadzovaní nepoškodili.

PhDr. Alena Vasiľová