Štyri fázy uvoľňovania opatrení
29. 4. 2020

Ústredný krízový štáb v utorok 21. apríla schválil prvú fázu uvoľnenia opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19, ktoré  deň predtým  navrhlo konzílium odborníkov.

Začiatok prvej fázy bol stanovený na 22. apríla. Ďalšie fázy otvárania prevádzok pevný termín nemajú, mali by v ideálnom prípade nasledovať v intervaloch dvoch týždňov,. Vývoj nakazených novým koronavírusom sa bude pravidelne vyhodnocovať a dôjde buď k prechodu na novú fázu, ponechaniu tej doterajšej alebo návratu k predchádzajúcemu stavu.

Podľa riaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky Martina Smatanu stanoveným indikátorom na vyhodnocovanie bude sedemdňový kĺzavý medián denného prírastku pacientov s ochorením COVID-19. „To znamená, že sa pozeráme na denné prírastky, robíme z toho medián, každý deň to posúvame v čase. Tento indikátor budeme očisťovať o pacientov, ktorí sú importovaní v nejakej karanténe a nejaké iné špecifiká. A preto tie výsledky budú pravidelne, pravdepodobne na dennej báze verifikované s odbornou skupinou, aby sme mali presné informácie o tom, aké sú reálne počty pacientov, ktorí sa nemôžu v našom systéme šíriť,“ uviedol Smatana.

Ak hodnota indikátora bude menšia ako 100, budú sa prevádzky otvárať podľa zverejneného harmonogramu. V prípade, ak rozpätie indikátora bude v intervale od 100 do 150, zachová sa otvorenie prevádzok z predchádzajúceho obdobia a nové prevádzky sa neotvoria. Ak zvýšenie indikátora bude nad 150, v takom prípade sa zatvoria prevádzky, ktoré boli otvorené v predchádzajúcej fáze.

MINV SR