Štvrťstoročie televízie Mistral
5. 3. 2025

4 TV Mistral Fedorová.jpg

Príbeh mestskej televízie, jej tvorcovia a tváre pred i za kamerou

Televízia Mistral, ako spoločnosť s ručením obmedzeným, bola administratívne založená 1. októbra 1999. Od prvých dní, spojených s administráciou, legislatívnymi, personálnymi aj finančnými povinnosťami, stáli pri jej zrode vtedajší viceprimátor Ján Ďurovčík a vtedajšia hovorkyňa a zodpovedná redaktorka novín Michalovčan Viera Pakánová.

Prečo názov Mistral, prvé vysielanie a jeho výzvy
Názov televízie vymyslel Ján Bumbera. Michalovské Správy Televízne Rozhlasové a Listové. To korešpondovalo s úvodnou myšlienkou vysielať výlučne správy z mesta, a v tom čase aj formou infotextu.

„Boli sme na východe po Košiciach, Bardejove a Humennom štvrtí, ktorí prinášali miestne a komunálne spravodajstvo širokej verejnosti,“ - spomína Ján Ďurovčík. „Nebolo vôbec jednoduché získať súhlas od Rady pre televízne vysielanie a retransmisiu, vybudovať technické a personálne vybavenie a priestorovú dislokáciu. Hlavným cieľom bolo čo najširšie pokrytie vysielania v meste.“

Ako prvá a dlho jediná regionálna televízia začal práve Mistral vysielať celé záznamy z mestských zastupiteľstiev. „Poslanci vďaka tomu skultivovali svoj prejav, uvedomovali si, že ich výstup musí byť zrozumiteľný a krátky, aby divák rýchlo pochopil zmysel diskusie či interpelácie.“ uvádza Viera Pakánová. Prvým televíznym vysielaním bola reportáž zo Silvestrovskej vernisáže na prelome Milénia. „Pri jej sledovaní som si uvedomila silu televíznej obrazovky,“ pokračuje Viera Pakánová. „Už som mala skúsenosti z printového média (noviny Michalovčan, Zemplínske noviny, Podvihorlatské noviny... – pozn. red.), aj zo živého vysielania v rádiu (Rádio KIKS, Rádio Východ a Rádio Regina – pozn. red.). V novinách sme mohli ukázať jednu, maximálne dve fotografie. V rádiu všetko porozprávať, opísať. No sprostredkovať divákom v rozsahu pár minút a v niekoľkých záberoch celú atmosféru udalosti, na ktorej boli známe tváre, osobnosti, susedia, deti či rodičia z regiónu, mesta, ulice, tak to bol aj pre mňa v tom čase veľký zážitok. Dovtedy totiž boli všetci zvyknutí len na celoštátne televízne vysielanie z Bratislavy, alebo maximálne z Košíc.“

Prví moderátori a kameramani
„Na konkurz na moderátora vtedy prišlo štvrť stovky záujemcov,“ spomína Viera Pakánová. „Brigita Porvazníková bola spomedzi všetkých najvýraznejším zjavom. Prirodzený interpretačný prejav s krásnou slovenčinou a nenútený mladý vzhľad tejto dievčiny zaujal na prvý dojem. Keď sme chceli na konci konkurzu vyhlásiť úspešného uchádzača, Brigita už bola dávno preč. Keďže bola stredoškolskou učiteľkou na plný úväzok, odišla za svojimi študentami a pokračovala vo vyučovaní. Neskôr sa zverila, že vôbec nerátala s tým, že konkurz vyhrá. Pracovať v oboch zamestnaniach naraz napokon neskôr zvládala niekoľko dlhých a azda aj najnáročnejších televíznych rokov.“

Výroba televíznych programov bola v tom čase v Michalovciach aj na Zemplíne neznámou sférou, a preto pri začiatkoch a vzniku prvých programov bol aj Martin Vaľko, priekopník v oblasti audiovizuálnej techniky, neskôr zakladateľ a majiteľ prvej súkromnej televízie Zemplín. Stál najmä pri výbere a zaškoľovaní prvých kameramanov – Milana Vaľa, Ima Ferka a Mariána Baťalíka. Z neskorších kameramanov spomeňme Antona Mihálika, Mareka Čičáka, Stanislava Orolina, Františka Lenharda, Martina Stariata, či Slavomíra Pradu. Okrem Brigity Porvazníkovej boli redaktorkami, moderátorkami Beáta Semková, Vladimír Bučko, Peter Sabo, Vladimír Seruga, Michaela Lazarová, Katarína Stloukalová, Oľga Hamadejová Konečná, Jana Fedorová, Ján Čúrny, Sofia Sára Kvaková, Diana Štrusová. TV Mistral vytvárala príležitosti pracovať v profesiách redaktor, hlásateľ, kameraman, strihač či osvetľovač.

„Som osobne hrdý, že sme vychovali aj pre celoslovenské televízie redaktorov, hlásateľov aj kameramanov. S odstupom času mi v súvislosti s mestskou televíziou napadá zemplínske vyjadrenie: ňič ľepšeho še ňemohlo stac,“ dodáva Ján Ďurovčík.

TV Mistral dnes
TV Mistral nepretržite vysiela už 25 rokov. Prešla digitalizáciou, čo je výrazný technický posun a aj vďaka tomu môže ponúkať 24-hodinové vysielanie sedem dní v týždni. Tisícky hodín spravodajstva, publicistiky, diskusných relácií, dokumentov a záznamov sú uložené v digitálnom archíve, z ktorých stovky sú jedinečné a majú vysokú spoločenskú, už takmer historickú a nadčasovú hodnotu. „Mojou túžbou je pripravovať Michalovčanom v budúcnosti reláciu zostavenú práve z archívu TV Mistral,“ uvádza Viera Pakánová. „Za štvrťstoročie sa totiž významne nezmenilo len naše mesto, ale aj ľudia, ktorí v ňom žijú, alebo už ani nie sú medzi nami. Zaslúžia si, aby sme sa spätne pozreli na nich aj na udalosti, ktoré v tom čase tvorili. Pretože prirýchlo zabúdame, ako sa naše mesto kreovalo do súčasnej podoby a kto bol v tom čase jeho súčasťou.“

Televízia Mistral má svoje pevné miesto aj na celoslovenskej úrovni. Na viacerých súťažiach získala celý rad ocenení. Ako súčasť Lokálneho spolku televízií Slovenska spomedzi pol stovky členov patrí nielen k najdlhšie fungujúcim lokálnym televíziám v krajine, ale teší sa aj výbornému profesionálnemu renomé.

Aktuálne sa tempo nielen v médiách neuveriteľne zrýchľuje a divácky príťažlivé sú skôr kratšie celky. Preto sa v televízii viac udomácňujú kratšie formáty – reportážne a športové správy v rozsahu približne troch minút, rozhovory s osobnosťami a bonusové dokumenty do štvrť hodiny. Neuberá sa však na celkovej dĺžke vysielania, a preto je týchto kratších celkov vo vysielaní z roka na rok viac.

TV Mistral dnes vysiela v sieti UPC Slovensko a Antik aj na územie mimo mesta a okresu Michalovce. Sledovať vysielanie tak môžu aj diváci v krajských mestách východného Slovenska a ich okolia. Vďaka partnerskej televízii Zemplín sú v jej bloku michalovských správ zaradené hlavné reportáže týždňa, vyrobené v TV Mistral. Takto sú šírené v sieti T-com prostredníctvom platformy Magio. Vyše 15 400 sledovateľov má Redakcia Mistral na sociálnej sieti Facebook. Každé vysielanie je dostupné aj na YouTube a webovej stránke www.tvmistral.sk, vďaka čomu je televízia stále obľúbenou aj medzi Slovákmi žijúcimi v zahraničí. V súčasnosti tvorí kolektív redaktorka Martina Králiková, kameramani a technici Štefan Kehl a Barbora Vargová. Na pozícii hlavnej redaktorky, riaditeľky a konateľky TV Mistral je Viera Pakánová.

red