Starajú sa o naše zdravie
16. 5. 2020

V tomto čísle prinášame rozhovor so skúsenou primárkou oddelenia pneuomológie a ftizeológie. V michalovskej nemocnici sa pod jej vedením o pacientov stará tím odborníkov. Neustále vylepšovanie technológií a nových postupov prináša pozitívne výsledky.

MUDr. DARINA TOMKOVÁ
primárka pneumológie a ftizeológie,
Nemocnica Svet zdravia Michalovce

Majú astmatici v prípade ochorenia na koronavírus predpoklad, že ochorenie bude mať ťažší priebeh?

Keďže koronavírus postihuje dýchacie cesty, astmatici sú ohrozenejšou skupinou a v prípade nakazenia môžu mať ťažší priebeh. Ale pokiaľ sa cítia dobre, netreba podliehať panike a stále nezabúdať na ochranu a hygienu.

Môžeme preniesť pľúcne chlamýdie na našich blízkych, sú infekčné?

Pľúcne chlamýdie sa prenášajú kvapôčkovou cestou, môžete teda nakaziť aj svoje okolie. Dajú sa úspešne liečiť, ale liečba je dlhodobá. Záleží to od toho, v ktorom štádiu choroby sa pacient nachádza. Ak je to v začiatku ochorenia, liečba trvá približne 2 až 3 týždne, ak je ochorenie v pokročilejšom štádiu, proces liečenia je zdĺhavejší. V súvislosti s chlamýdiami je dôležité vyšetrenie z krvi. Niekedy si pacient myslí, že aktuálne má pľúcne chlamýdie, ale z vyšetrenia krvi sa potvrdí, že už toto ochorenie prekonal. A vtedy už infekčným pacientom nie je.

Je možné, že pacient má zápal pľúc a pritom nemá ani teplotu ani horúčky?

Je to možné, nie každý zápal pľúc je sprevádzaný horúčkami. Závisí to od imunitného stavu pacienta. Ak ide o bakteriálnu infekciu, CRP je vysoké, ak ide o vírusový zápal, vtedy CRP stúpa len ľahko. Antibiotiká sa nasadzujú pri bakteriálnej infekcii, vírusová sa málokedy dokáže. Často sa však k vírusu pridruží bakteriálna superinfekcia a tým pádom už sú antibiotiká potrebné. Každý zápal pľúc však patrí do rúk lekára. Z výsledkov krvi sa ukáže etiológia daného zápalu pľúc a určíme následný postup pri liečbe.

Sú vyšetrenia na pľúcnej ambulancii bolestivé?

Medzi najčastejšie vyšetrenia pľúc na našej ambulancii patrí röntgen pľúc, ten tvorí základ. Pri určitom pozitívnom náleze na röntgenovom snímku je potrebné niekedy doplniť CT vyšetrenie.  Potom sú u nás funkčné vyšetrenia, kedy pacient napríklad dýcha (ľudovo povedané fúka) do prístroja a zisťujeme na koľko percent pľúca fungujú. Ide však o neinvazívne vyšetrenia, ktoré nie sú pre pacientov nepríjemné. Potom, ak je to potrebné, musíme robiť bronchoskopiu, tá je menej komfortná. Ide o vyšetrenie, kedy sa priedušky prezrú zvnútra. Ale tam sa dáva určitá medikácia, takže pacient si  po zákroku veľa nepamätá.

Pápež František žije iba s polovicou pľúc, ako sa to dá?

Aj u nás žije viac pacientov s polovicou alebo časťou pľúc. Ak je u pacienta potrebné odstrániť jednu polovicu pľúc, lebo tá druhá je postihnutá, v súčasnosti najčastejšie nádorovým ochorením, silným zápalom, alebo v minulosti to bola napríklad tuberkulóza a podobne, robí sa vyšetrenie, či druhá polovica pľúc bude stačiť pacientovi, aby mu dostatočne okysličovala organizmus. Ak toto vyšetrenie potvrdí, že polovica pľúc je „zdravá“, tak sa jedna časť pľúc odstráni a pacient môže plnohodnotne fungovať. Samozrejme, nemôže vykonávať extrémne športy a podobne, ale pre bežný život aj polovica pľúc stačí.

Pani primárka, máte veľmi náročnú prácu, najmä na psychiku. Ako sa odreagujete, čo najradšej robíte vo voľnom čase?

Vo voľnom čase, asi ako každá žena, rada čítam rôzne časopisy, knihy a mojou najväčšou radosťou je rodina. Mám rada kvety, hlavne tie balkónové, napríklad muškáty a begónie. Keď sa im u mňa darí, mám veľkú radosť.

rr