Slovenský temperament v Pyrenejách
18. 9. 2023

9 FS Zemplín na festivale v Pyrenejách.jpg

Folkloristi Folklórneho súboru Zemplín si priniesli nezabudnuteľné zážitky z medzinárodného folklórneho festivalu v Pyrenejách.

Festivals du Sud sa konal na prelome mesiacov júl a august v rôznych mestách v Španielsku a vo Francúzsku. Súbor Zemplín vystupoval v Španielsku v meste Jaca a vo Francúzsku v meste Castres.  Festivalu sa okrem domácich súborov zúčastnili aj súbory z rôznych kútov sveta: Uruguay, Peru, Mexiko, Macedónsko, Zimbabwe, Martinik, Uganda, Taliansko.

Prvá časť festivalu sa konala v Španielsku. Chlapci a dievčatá zo súboru Zemplín absolvovali denne sprievody starobylým mestom Jaca, celkovo ich bolo osem. Z toho dva veľké sprievody sa konali na úvod a záver festivalu a zúčastnili sa ich všetky pozvané súbory. Podľa slov organizátorov bolo v meste približne 50 tisíc divákov, ktorí si tento sprievod prišli pozrieť. Nádherné tance, spev i hudbu ocenili diváci obrovským aplauzom.

Slovenský folklór v tamojších končinách nevideli od roku 1996. Pozitívne ohlasy prichádzali od miestnych ľudí, a hlavne do vedenia festivalu už po ukážkach v sprievodoch. Súbor však vysoko hodnotili po tanečnej, ale aj hudobnej či speváckej stránke.

Zo Španielska sme sa presúvali do Francúzska, kde sme absolvovali 90-minútové vystúpenie, ktoré v hľadisku videlo 3000 divákov.

Počas tejto zahraničnej cesty sa v súbore vytvoril krásne vzťahy, členovia prežívali radosti i starosti počas krásnych dvoch týždňov. Okrem pracovného nasadenia a vysokej úrovni prezentácie účinkujúci stihli aj krátke výlety.  Vďaka tejto ceste sa členovia súboru okrem jazera v Taliansku či pri mori vykúpali aj v  Atlantickom oceáne a potešil ich aj výlet na posvätné miesto Lurdy vo Francúzsku.

Pre našich folkloristov sú zahraničné festivaly formou odmeny. Bez zdrojov z Fondu na podporu umenia by bola účasť na takýchto podujatiach zložitá a finančné náročná.
 

Mgr. Patricia Buxarová