Sezóna kliešťov
28. 7. 2020

Opäť tu máme sezónu kliešťov. Dôležité je vyhýbať sa vysokej tráve, pri pohybe v prírode používať repelent, dlhé nohavice a po príchode domov sa vyzliecť, oblečenie vytriasť napr. na balkóne a skontrolovať si celé telo. Kliešte sa s obľubou prisávajú napr. v slabinách, pod pazuchami, u mužov aj na pohlavných orgánoch, u žien na hrudníku, u oboch pohlaví sú to tiež stehná a ramená. Prekontrolovať treba aj pokožku hlavy.

Pohotovosti a urgentné príjmy sú často zahltené ľuďmi, ktorí sa boja vybrať si kliešťa, alebo nevedia, ako na to. V mesiaci máj v Nemocnici Svet zdravia Michalovce bolo na urgentnom príjme prijatých takmer 30 pacientov. Samozrejme, sú situácie, kedy je pomoc lekára od začiatku na mieste – napríklad vybratie kliešťa v okolí oka alebo na inom chúlostivom mieste, prípadne, ak pacient žije sám a kliešť je na ťažko dostupnom mieste. Inak sa ale netreba báť a prisatého kliešťa po dezinfekcii možno vybrať pokojne doma. Aj keď na internete alebo u susedov nájdete množstvo rôznych zaručených receptov, ako kliešťa vybrať, aktuálne sa v odborných kruhoch odporúča použiť pinzetu a vytiahnuť ho drobnými kývavými pohybmi. V lekárni sú tiež dostupné špeciálne karty na jeho odstránenie.

Ak sa aj odtrhne nožička alebo hlavička, možno sa pokúsiť vybrať ju sterilnou ihlou. Miesto ešte raz dezinfikovať po vybratí a sledovať prípadné začervenanie. Ľahké sčervenanie pokožky okolo miesta vpichu do cca 1 – 2 cm a jeho svrbenie, ktoré zmizne do niekoľkých dní, nie je závažné. Ak sa však výrazné a bolestivé začervenanie zjaví do 48 – 72 hodín,  došlo k tzv. sekundárnej infekcii ranky, teda že sa tam prostredníctvom kliešťa zaniesli rôzne choroboplodné zárodky. V tomto prípade treba navštíviť lekára a vtedy sú často na mieste aj celkové antibiotiká.

Ako je známe, kliešte tiež prenášajú obávanú a nebezpečnú lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Preto je vhodné miesto prisatia, prípadne jeho okolie, sledovať v priebehu cca 2 – 3 týždňov a ak sa s odstupom času vyskytne kruhovité začervenanie okolia prisatia väčšieho priemeru, nesvrbí ani nebolí, prípadne má tendenciu sa rozširovať, treba navštíviť svojho všeobecného lekára. Najmä u detí sa môže v tomto štádiu vyskytnúť, najčastejšie na ušnici, sýtočervený alebo modročervený uzlík, ktorý nebolí a nesvrbí, tzv. boréliový lymfocytóm. Je tiež prejavom prvej fázy boreliózy a je potrebná antibiotická liečba.
Takisto treba sledovať svoj celkový zdravotný stav a v prípade chrípkových príznakov, ako sú horúčka, bolesti hlavy, kĺbov a svalov, navštíviť lekára a spomenúť tzv. „zaklieštenie.“ Vyšetrovať protilátky proti lymskej borelióze nemá zmysel v období do 4 – 6 týždňoch po prisatí, ani ak sa vyskytne začervenanie svedčiace o prvom štádiu lymskej boreliózy – vtedy je potrebné podať antibiotiká v správnej dávke a dostatočne dlhom čase. Ani po antiobiotickej liečbe nie je sledovanie protilátok potrebné, pretože pretrvávajú dlhodobo a nesvedčia o imunite.

Proti lymskej borelióze aktuálne v Českej republike začínajú testovať vakcínu, ale kým bude dostupná, zostáva len prevencia a správne ošetrenie a liečba. Proti kliešťovej encefalitíde máme vakcínu k dispozícii, odporúča sa očkovať najlepšie v jesenných mesiacoch, aby sa vytvorili dostatočné protilátky do nasledujúcej kliešťovej sezóny.


MUDr. Katarína Varechová