Prezentácia Fsk Mihaľovčan v zahraničí
18. 9. 2023

13 Prezentácia Fsk Mihaľovčan (2).jpg

Náš región Zemplín je tak jedinečný svojimi tradíciami, folklórom, spevmi a tancami, že máme čo ukázať  aj  v  zahraničí na medzinárodných festivaloch. Navštívili sme Poľsko, Ukrajinu, Maďarsko, Českú republiku a Chorvátsko.

Naša folklórna skupina sa od roku 2013 prezentuje v Chorvátsku na festivale Spájame Európu v mestách Crikvenica, Buje, Novigrad a Novidolsk, za čo ďakujeme Nicola Tuscan. Tento rok to bolo po ôsmykrát a znova s veľkým úspechom, keď sme od organizátora získali mimoriadne ocenenie. Oslovil nás aj organizátor Múzsa Festival Organising Office  Attila Kováts a pozval na III. Balaton International Folk Festival v Maďarsku. Medzi ôsmimi štátmi Európy sme sa cítili vynikajúco. Nadviazali sme nové priateľstvá, vymenili si skúsenosti a obohatili sa o zvyky a tradície iných krajín. Je pre nás zaujímavé naladiť sa na iný druh tanca či spevu a pochopiť, čo vyjadruje. Odmenou nám bolo  ocenenie a veľký pohár za odovzdanie toho, čo je nám srdcu blízke a tvorí našu minulosť.

Radi by sme v prezentácii Zemplína a nášho mesta Michalovce pokračovali aj naďalej. Ďakujeme vedeniu mesta Michalovce, MsKS Michalovce a DMS v Michalovciach za podporu našej činnosti.

Valéria Mitrová