Oddych a relax v Piešťanoch
12. 9. 2019

Je už pravidlom, že v lete sa seniori z Michaloviec, združení v Jednote dôchodcov na Slovensku, zúčastňujú oddychu a relaxu v hoteloch Harmónia a Alegro, ktoré sa nachádzajú zhruba 2 km od kúpeľného ostrova v Piešťanoch.

Prvý turnus sa konal v hoteli Harmónia na prelome júla a augusta. Rekreanti načerpali nové sily v hotelovom rehabilitačnom centre. Bohatá a výdatná strava sa poskytovala v klimatizovanej reštaurácii a každé popoludnie bola podávaná káva s koláčikom. Denne sa usporadúvali hudobné a tanečné večery, premietanie dokumentu o založení kúpeľov v Piešťanoch. Okrem toho sa organizovali výlety autobusom do Trnavy.

Mesto Trnava je známe množstvom kultúrno-historických pamiatok. Je v ňom zachované staré opevnenie, ktoré patrí k najdlhším v Európe. Mesto má historické centrum zvané Trojičné námestie, kde je morový stĺp a mestská veža, na ktorej sa nachádza jedinečný imakulát – Panna Mária, ktorá má okolo hlavy korunu s dvanástimi hviezdami, stojí na zemeguli a hadovi. V Trnave sa nachádza dvanásť kostolov, preto má aj prezývku „malý slovenský Rím“. K najznámejším kostolom patrí Chrám sv. Jána Krstiteľa a Bazilika sv. Mikuláša, v ktorej sa nachádza obraz slziacej Panny Márie. Mesto sa pýši dvomi synagógami, v menšej je útulná kaviareň a priestor na oddych, v druhej je knižnica a rôzne výstavy. Zaujímavá bola návšteva Vojenského historického múzea. Nachádza sa v Piešťanoch, druhé je vo Svidníku. Vnútorná expozícia je umiestnená v troch halách a vonkajšia je uložená na plochách bývalého vojenského letiska.

Druhý turnus sa uskutočnil počas posledného augustového týždňa v hoteli Alegro, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti hotela Harmónia. Aj tu je potrebné oceniť kyvadlovú dopravu priamo od hotela, vynikajúcu stravu, pestrý kultúrny program a organizovanie výletov do okolia.

Stačí už len konštatovať, že rekreanti si užili teplo, relax, oddych a domov odchádzali spokojní. Už od teraz sa tešia na budúce leto, aby si pobyt mohli zopakovať  a načerpať nové sily a energiu.

Anna Peterčíková