Nezvyčajná diplomová práca Parade pictus
22. 10. 2020

2 Nezvyčajná diplomová práca Parade pictus (2)

S úľavou sme si vydýchli, keď sa v septembri opäť otvorili brány divadiel a koncertných sál. Nikto netušil, že to bude trvať len mesiac, lebo korona udrie s novou silou. Doslova v poslednej chvíli sa na scéne Divadla SĽUK v Bratislave uskutočnilo netradičné predstavenie. Michalovčan Marek Grega, študent Hudobnej a tanečnej fakulty Vysokej školy múzických umení, umožnil návštevníkom, aby si pozreli jeho diplomovú prácu. Hudobno-tanečnej inscenácii, pod ktorú sa podpísal ako autor námetu, scenára, choreografie a réžie, dal názov Parade pictus (Prehliadka  obrazov). Maliarska paleta na scéne na začiatku predstavenia bola predzvesťou, že diváci budú vnímať rôzne farby a podoby umeleckého stvárnenia.

Študenta tanečnej tvorby M. Gregu inšpirovali obrazy maliarov 20. storočia – J. Hálu, V. Hložníka, G. Kieselbacha, M. Benku, T. Moussona k tomu, aby ich na javisku oživil. Vzniklo tak zaujímavé multižánrové  predstavenie. Pocity z premietaných záberov zaujímavých obrazov znásobovali  tance, slovo a hudba.  Dokonalá  vizuálna a technická stránka vystúpení  nachádzala svoju odozvu v duši divákov. Mali možnosť sledovať idylické zábery z bežného života dedinského i mestského ľudu, vcítiť sa do vojnových útrap, prežívať lásku, radosť, bolesť. Vo vnútornom stíšení dochádzalo k spojeniu toho, čo do obrazu ťahmi štetca vložili maliari. Príbehy minulosti, ktoré zvečnili v danom okamihu na základe vlastného prežívania, prebudili  fantáziu tvorcu inscenácie dať im novú podobu. To všetko vyvolávalo v divákoch širokú škálu emócií, obdivu a nadšenia.

Inscenácia Parade pictus má ešte aj ďalší rozmer.  Je krásnym príkladom ľudskej spolupatričnosti. Víziu M. Gregu stvárnili tanečníci Slovenského ľudového umeleckého kolektívu. Medzi nimi sú aj aj Zemplínčania Kristián Sorokáč zo súboru Jurošík a Martina Nadzamová zo súboru Zemplín. Ten niekoľko desaťročí vedie Milan Hvižďák, Marekov starý otec. V súbore pôsobili aj Katarína Grega Nedelská, ktorá v tomto prípade mala na starosti grafický dizajn, a herec  Tomáš Grega, Marekov brat, ktorý nahovoril text.

Dlhotrvajúci potlesk na záver predstavenia bol prejavom vďaky všetkým umelcom, a najmä Marekovi Gregovi. Diplomová práca sa mu naozaj vydarila.

                                                                                                                   

Jela Timková