Nezabudni na mňa v aute
27. 7. 2020

Oddelenie komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru pripravilo celoslovenskú preventívno – informačnú kampaň pod názvom Nezabudni na mňa v aute! Jej cieľom je upozorniť rodičov a širokú verejnosť na nezodpovedné správanie rodičov, ktorí nechávajú svoje malé deti bez dozoru v motorových vozidlách počas horúčav.

Polícia opakovane eviduje prípady ponechaného dieťaťa osamote v aute bezdozoru dospelej osoby, dokonca boli zaznamenané aj prípady smrti. Takéto konanie rodičov môže mať aj trestnoprávne následky. Podľa právnej kvalifikácie skutku (tú možno určiť až na základe konkrétnych skutočností a okolností prípadu) by však mohlo ísť o trestný čin opustenie dieťaťa (§ 206), kde hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov a v prípade dieťaťa mladšieho ako šesť rokov tri až desať rokov.

Celoslovenská preventívno – informačná kampaň pod názvom Nezabudni na mňa v aute! sa realizuje aj v rámci tunajšieho okresného riaditeľstva. Pri jednej z týchto akcii pomáhali tiež deti z letného detského tábora Zoskáčik, ktorý organizovalo Zemplínske osvetové stredisko v Michalovciach. Počas tejto aktivity policajtka Okresného riaditeľstva PZ v Michalovciach spolu s deťmi rozdávala informačné letáky. Tie boli vložené za stierač motorových vozidiel, a to najmä tých, kde sa nachádzala detská autosedačka. Počas akcie boli letáky a aromatické visačky distribuované aj priamo občanom, hlavne rodičom, ktorí sa na parkovisku nachádzali s malými deťmi. V realizovaní týchto preventívnych aktivít budeme pokračovať aj naďalej. 

A na záver rada od polície. V prípade, ak si občan všimne dieťa osamote v aute, je na starostlivom zvážení každého jednotlivca, ako bude v konkrétnom prípade postupovať. Ak je to možné a aj situácia to dovoľuje, treba urýchlene zabezpečiť prítomnosť majiteľa vozidla, napríklad v nákupnom centre vyhlásením cez informačný stánok. Ak si občan nevie poradiť, polícia odporúča ihneď zavolať hasičov, políciu, prípadne linku 112, kde je okamžite ponúknutá rada a pomoc, ako postupovať.

OR PZ MI