Letný večer s klasikou
31. 8. 2023

8 Letný večer s klasikou (2).jpg

Príjemný letný večer môže byť ešte podmanivejší s krásnou hudbou a s ľuďmi, ktorí ju dokážu citlivo interpretovať. Koncom augusta usporiadalo Zemplínske múzeum v Michalovciach ďalší koncert klasickej hudby.

Diváci sa tešili na klaviristu, korepetítora a dirigenta SND Branka Ladiča, ktorý žije a tvorí v Bratislave. Už štvrtý rok počas leta stráveného na rodnom Zemplíne pripravuje pre poslucháčov spolu s ďalšími hudobníkmi a spevákmi nezabudnuteľné chvíle. Koncom augusta robil klavírny sprievod mladej opernej speváčke Jane Margovej.

Michalovčanku Janku sledujú jej priaznivci od detských liet, keď bola žiačkou michalovskej ZUŠ a členkou speváckeho zboru Magnólia. Po ukončení konzervatória v Košiciach aktuálne pokračuje v štúdiu spevu na Ostravskej univerzite a na Akademii muzycznej im. Karola Szymanowskiego v Katowicach. 

Obaja umelci pripravili poslucháčom nádherný vokálny koncert s mnohými prekvapeniami. Zazneli árie od J. S. Bacha, Haydna, Mozarta, Schumanna, Pucciniho, Dvořáka, Schneidera-Trnavského, Berga, ale aj nedávno zosnulých slovenských skladateľov Petra Hochela a Petra Martinčeka. Branko Ladič previedol poslucháčov storočiami aj skvelým komentárom.

Jana Margová, viťazka niekoľkých medzinárodných súťaží, očarila krásnym sopránom, ktorým si podmanila prítomných. V najbližšej dobe stvárni v Poľsku rolu Mercuria v ranobarokovej opere Apollo in cielo od Antonia Caldra. Nadväzuje tiež spoluprácu s Bachovou spoločnosťou v žánri koncertnej duchovnej tvorby a s Janáčkovou filharmóniou. Našej Janke Margovej želáme, aby sa vo svete hudby stala uznávanou opernou divou a naďalej prinášala poslucháčom radosť svojimi výkonmi.


Jela Timková