Jubilejný ročník Turnaja štyroch krajín
4. 6. 2024

basket (1).jpg

Turnaj štyroch krajín (Turnaj krajín V4), napíše v roku 2024 svoju XX. kapitolu. Basketbalové podujatie sa pravidelne uskutočňuje už dvadsať rokov v Michalovciach, v mestách Przemyśl v Poľsku , Eger v Maďarsku a zúčastnili sa ho aj ďalšie družstvá z Ukrajiny , Čiech a Slovenska. Aktívnymi hráčmi na turnajoch bolo aj niekoľko budúcich reprezentantov, mládežníckych reprezentantov a ligových hráčov a aj dnes je vhodnou príležitosťou hráčov pre zahraničnú konfrontáciu. Spomedzi najznámejších tvárí , ktoré podujatie absolvovali a robili slovenskému basketbalu dobré meno môžeme spomenúť hneď niekoľko :  Barbora Bálintová , Maroš Želizňák, Roman Skvašik, Samuel Kincel, Milan Janošov, Ema Bodnárová, Norika Terezková, Laura Pražmová, Mirka Firkaľová,  Matúš Jasovský, Michal Demko, Danka Vajková , Martin Šedivý a ďalší ... . Podobné skúsenosti hlavne s mládežníckymi reprezentáciami majú aj účastníci z Poľska, Maďarska a Ukrajiny kde tiež vyrástlo niekoľko reprezentantov i trénerov.

 

 


V Michalovciach sa turnaj pre kategóriu U13 uskutoční počas víkendu od piatka 7.6 do nedele 9.6.2024. Domáci basketbalisti sa postupne stretnú s Užhorodom, Egerom a výberom Podkarpacia. Výsledky a kompletný program nájdete na webe www.1bkmi.sk .

Tak to nejak začalo ...

Pred  dvadsiatimi rokmi v júli 2004 bola v poľskom meste Krosno otvorená nová športová hala dôstojný, pekný stánok využívaný na rôzne podujatia. Neoficiálnym krstom  tohto stánku v júli 2004 bol medzinárodný turnaj v basketbale žien, ktorý bol súčasťou prípravy družstiev na olympiádu v Aténach. Počas turnaja sa konalo niekoľko neformálnych stretnutí prítomných hostí a na jednom  padol návrh, či by nebolo reálne na podobnej báze organizovať aj medzinárodné turnaje detí a mládeže, samozrejme  na nižšej, teda nie reprezentačnej úrovni, ale v dostupnom okolí, ktoré by plnili úlohu športového, ale i spoločenského stretávania sa detí a  mládeže v tejto časti Európy.  Vznikol návrh, kde zakladateľmi a prvými usporiadateľmi boli poľské mesto Przemyśl, na Slovensku mesto Michalovce a v Maďarsku známy Eger, pričom  v jeho  prípade bol braný do úvahy partnerský vzťah miest Przemyśl a Eger.  Túto prvú ideu  podpísali prítomní formou Dohody (Porozumienia) dňa 23.7.2004 za maďarskú stranu Daniel Tamas a Csaba Saxinger, za  slovenskú Ladislav Janošov a  poľskú  pán Zbigniew Blazkowski a Józef Lewicki.  V máji 2005 sa uskutočnil prvý takýto turnaj chlapcov a dievčat v Przemyśli a  ďalšie boli v septembri v Michalovciach  a následne v Egeri. Postupne sa  tieto turnaje, kde štartujú po štyri chlapčenské družstvá, dostávali na vyššiu športovú i spoločenskú úroveň. Okrem tradičných pravidelných účastníkov sa v rámci  krajín V4 zúčastnili aj družstvá z Čiech  České Budejovice  i Ostrava a už 15 rokov aj družstvá z ukrajinského Ľvova, či Užhorodu.

 

1.BK Michalovce, L.Janošov