Dies pro honore civitatis 2024
8. 7. 2024

4 Dni na poctu mesta_galaprogram (1).jpg

Michalovce tento rok oslavujú 780. výročie prvej písomnej zmienky o meste. Pri tejto príležitosti počas celého roka prebiehajú podujatia, ktorými si mesto pripomína svoju históriu, tradície a predkov, ktorí žili v srdci Zemplína. Júnové oslavy trvali štyri dni, od 19. do 22. júna.

Špacirki po varošu
V stredu večer rozprával na Kostolnom námestí historik Martin Molnár o Michalovciach v stredoveku. Okrem iného sa prítomní dozvedeli aj to, že centrum mesta v 15. storočí tvorila ulica nazývaná Veľké Michalovce (Nagmihaly). Pôvodne ju obývali Nemci, avšak v priebehu 14. storočia z Michaloviec odišli, pretože v zemepanskom mestečku nemali také hospodárske možnosti ako v kráľovských mestách.

Zemplín veterán rallye
Vo štvrtok dopoludnia centrum mesta zaplnili nablýskané veterány. Konal sa 18. ročník Zemplín veterán rallye. Historické vozidlá, automobily a motocykle do roku výroby 1985 pokračovali po spanilej jazde cez centrum mesta smerom na Zemplínsku šíravu. V ďalších dňoch navštívili Slanské vrchy, Poloniny a zraz ukončili v nedeľu na Vinianskom jazere.

Mihaľovski deski v átriu radnice
Obľúbený festival divadiel v nárečí sa konal na novom mieste, a to v átriu radnice. Komornejší priestor a špecifická atmosféra prispeli ku kvalitnejšiemu diváckemu zážitku. V piatok večer sa postupne predstavili žiacke divadelné zoskupenia zo ZUŠ na Štefánikovej ulici a SZUŠ Talent-Um. Po nich vystúpil hosť z Raslavíc, divadelný súbor NA SKOK a záver patril domácim ochotníkom Divadla pri fontáne, ktorí uviedli najnovšiu hru s názvom Zbešňeľina abo jak še to zopsulo u Pšincoch.

Záverečný galaprogram
Záver osláv sa pre nepriaznivé počasie konal vo veľkej sále MsKS. Divadlo teatrálnej skratky odohralo predstavenie Kráľovná Sisi a Irma Sztárayová. Pre deti boli nachystané sprievodné akcie ako výroba razidla s logom osláv 780. výročia či rezbárstvo a keramický workshop. Finálnu bodku za oslavami urobila charizmatická speváčka Veronika Rabada.

red