Deň krojov
8. 7. 2024

8 deň krojov (1).jpg

Začiatkom júna sa v našom meste v mestskom kultúrnom stredisku konal už 4. ročník prehliadky krojov z rôznych kútov Slovenska aj zo zahraničia. Akcia nesie názov Tradičný odev a jeho scénické podoby.

V mene primátora mesta Miroslava Dufinca privítala hostí jeho zástupkyňa, Tímea Sotáková. Medzi účinkujúcimi hosťami boli aj folkloristi zo zahraničia, a to z Poľska a z ďalekého Srbska, ktorí do Michaloviec cestovali až 12 hodín.

Prehliadku opäť zorganizovala Eva Hlodinková, a to na veľmi vysokej profesionálnej úrovni, za čo jej patrí veľká vďaka. Jej pozvanie prijalo 15 folklórnych súborov. Z domácich sa predstavili súbory Močaranka a Bracovski chlopi. Okrem miestnych prišli aj súbory z Piešťan, Vyšného Medzeva či Košíc a poľský FS Lupienka a srbský FS Kovačičanka z Kovačice. Folkloristi z Kovačice sú Slováci žijúci v zahraničí, ktorí aj takýmto spôsobom uchovávajú tradície svojich slovenských predkov. Všetky súbory okrem speváckeho a tanečného vystúpenia predviedli divákom veľmi zaujímavú prezentáciu krojov, kde bolo vidieť regionálne špecifiká a rozmanitosť hudobného a tradičného folklóru.

Veľká vďaka patrí všetkým milovníkom folklóru za uchovávanie tradičných hodnôt a kultúrneho dedičstva našich predkov pre všetky budúce generácie.

Tímea Sotáková