Čo robiť, ak máte negatívny / pozitívny výsledok
29. 10. 2020

Ak budete mať negatívny výsledok testu po plošnom testovaní alebo negatívny PCR test:

- všetky uvedené výnimky platia aj v tomto prípade

- navyše je povolené navštíviť každý obchod, ktorý mohol zostať otvorený, no ľudia doň nemohli chodiť pre zákaz vychádzania

- takisto môžete využívať všetky služby, ktoré sú otvorené, navštíviť napríklad kaderníka

- môžete si ísť posedieť na terasu kaviarne či reštaurácie

- môžete sa voľne pohybovať po meste, v obci aj v prírode

- pripomíname, že naďalej platí zákaz zhromažďovať sa pre viac ako 6 osôb

- stále je povinné nosiť rúška v interiéri aj exteriéri

- nezabúdajte ani na dôležité pravidlo R-O-R (rúško-odstup-hygiena rúk)

 

Ak budete mať pozitívny výsledok testu po plošnom testovaní:

- hneď po oznámení výsledku testu musíte zostať v karanténe na minimálne 10 dní

 

Ste negatívny:

Rezort odporúča opätovne sa zúčastniť na celoplošnom testovaní o 7 dní, ak sa jeho druhé kolo uskutoční. Môžete byť totiž v štádiu ochorenia, kedy sa infekcia ešte neprejavila.

 

Ste pozitívny:

1. Čo najskôr po získaní výsledku sa presuňte do domácej 10-dňovej karantény. Tí, ktorí nechcú absolvovať karanténu v domácom prostredí, budú môcť absolvovať karanténu v súkromnom hotelovom zariadení, ktoré bude prispôsobené na režim karantény. Viac informácií o zariadeniach poskytne ministerstvo dopravy.

2. O výsledku testu informujte svojho všeobecného lekára (v prípade dieťaťa všeobecného lekára pre deti a dorast) telefonicky, mailom, SMS.

3. O výsledku testu informujte aj všetky osoby, s ktorými ste boli v úzkom kontakte a to v období dvoch dní pred odberom. Požiadajte ich, aby rovnako absolvovali celoplošné testovanie alebo sa prihlásili na testovanie prostredníctvom stránky korona.gov.sk. Pre tieto osoby rovnako platí povinnosť domácej 10-dňovej karantény až do výsledku negatívneho testu.

4. Denne sledujte vlastné príznaky typické pre ochorenie spôsobené COVID-19 (aspoň jedného z príznakov: kašeľ, dýchavičnosť, horúčka, strata chuti alebo čuchu), merajte a zaznamenávajte si denne teplotu.

5. V prípade objavenia sa niektorého z vyššie uvedených príznakov telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára alebo územne príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva a následne sa riaďte ich pokynmi.

6. Dodržujte prísnu hygienu rúk a nosenie rúška (v prípade spoločnej domácnosti sa držte ďalej od ostatných, pokiaľ je to možné, buďte v samostatnej izbe, používajte kúpeľňu oddelene od ostatných osôb v domácnosti, používajte vyčlenený riad, bielizeň a iné, pravidelne vetrajte a dezinfikujte spoločné priestory).

7. Nestretávajte sa s inými osobami, okrem osôb v spoločnej domácnosti.

8. Nikam necestujte.

9. Neprijímajte návštevy v bydlisku alebo v mieste vašej karantény.

10. Karanténu môžete opustiť po 10 dňoch za podmienky, že ste posledné 3 dni nemali klinické príznaky alebo ste nemali ďalší úzky kontakt s chorou alebo pozitívnou osobou na COVID-19. Na ukončenie izolácie sa nevyžaduje negatívny test. U mnohých osôb pretrváva pozitivita testu, ale samotný vírus po uvedenom časovom limite už nie je schopný prenosu z človeka na človeka, teda osoba sa nepovažuje za infekčnú.