Cez videohovory spájajú pacientov s rodinami
16. 5. 2020

Pandémia koronavírusu zatvorila nemocnice pred návštevníkmi a pacienti zostali odlúčení od svojich rodín. Najmä starší ľudia nevideli svojich blízkych už dlhé týždne. Podľa slov  generálneho riaditeľa siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare, Vladimíra Dvorového, je hospitalizácia náročná pre všetkých. Najmä starší ľudia, ktorí majú často okrem svojej diagnózy aj viaceré pridružené ochorenia, veľmi potrebujú kontakt so svojimi blízkymi. Michalovská nemocnica sa rozhodla odlúčenie pacientov zmeniť.

V spolupráci s telekomunikačným operátorom Orange Slovensko začali v nemocniciach poskytovať pacientom možnosť uskutočniť s ich rodinou a blízkymi videohovor. Operátor pre nemocnice zapožičal tablety spolu s možnosťou neobmedzeného dátovania. Tablet môžu pacienti využiť kedykoľvek, keď sa dohodnú s rodinou na videohovore. Starším pacientom pri hovore asistuje sestra alebo iný zdravotník. Dohodne s rodinou deň a čas telefonátu a keď treba, tlmočí aj emócie pacienta. 

„V mnohých prípadoch je to pre rodiny jediná možnosť, ako sa porozprávať so starkými, tieto technické možnosti totiž sami nemajú. Zároveň dobrá psychická nálada prispieva aj k zlepšeniu zdravotného stavu pacientov a napomáha liečbe,“ podotkol Dvorový.

Videohovory uskutočňujú nemocnice siete Svet zdravia aj v Trebišove, Rožňave, Topoľčanoch, Svidníku, Dunajskej Strede a v Spišskej Novej Vsi.

Jana Fedáková