Čakajú nás voľby prezidenta i europoslancov
18. 2. 2019

Po komunálnych voľbách, ktoré sa uskutočnili v novembri 2018 budú Slováci prichádzať v tomto roku k volebným urnám opäť. A to hneď dvakrát za sebou. V roku 2019  nás totiž čakajú prezidentské voľby a tiež voľby do Európskeho parlamentu.

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko stanovil termín prvého kola prezidentských volieb na 16. marca. O post prezidenta by malo zabojovať pätnásť kandidátov. Medzi uchádzačmi sú dve ženy a 13 mužov. V abecednom poradí kandidujú Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, József Menyhárt, František Mikloško, Robert Mistrík, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula. V prípade, že žiaden kandidát nezíska v prvom kole nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých právoplatných voličov, dvaja najúspešnejší kandidáti postúpia do druhého kola, ktoré sa uskutoční 30. marca.  

Predseda Národnej rady SR v uplynulých dňoch stanovil aj termín volieb do Európskeho parlamentu. Budú sa konať 25. mája. Slováci si budú voliť 14 poslancov, ktorí nás budú v Bruseli zastupovať. Politické strany môžu do 24. februára podať kandidačné listiny s návrhmi kandidátov na poslancov europarlamentu. Ich právoplatnosť následne preverí štátna komisia. Poslanci Európskeho parlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie, ktoré sa začína dňom prvej schôdze Európskeho parlamentu po uskutočnených voľbách.

av