ZOSTAŇ ZDRAVÝ
16. 5. 2020

Taký je názov novej aplikácie pre mobilné telefóny, ktorá bola vyvinutá pod záštitou Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v úzkej spolupráci lekárov v rámci zdravotníckeho fóra na sociálnej sieti Facebook, ktoré združuje takmer 5000 zdravotníkov. Aplikácia je anonymná a jej jedinou prioritou je zastavenie šírenia vírusu SARS-CoV-2.

Ak sa používateľ priblíži na kritickú vzdialenosť (50m) k inému užívateľovi, ktorý bol testovaný pozitívne na COVID-19, alebo ak niekto, s kým prišiel do kontaktu na túto vzdialenosť, bol v posledných dňoch otestovaný pozitívne, aplikácia pošle používateľovi hlásenie s upozornením. Aplikácia obsahuje aj mapu osôb s vyznačenými pozitívnymi výsledkami.

Používatelia sa tiež môžu priamo prostredníctvom aplikácie objednať na testovanie a výsledky následne dostanú priamo do aplikácie, bez potreby niekam volať či chodiť.

Aplikácia zaznamenáva výlučne priblíženia s inými aplikáciami (ich miesto a čas), pričom všetky aplikácie zostávajú plne anonymné. Ak sa v budúcnosti ukáže jedno alebo viaceré z týchto priblížení ako potenciálne nebezpečné (používateľ danej aplikácie mal pozitívny test), aplikácia upozorní svojho používateľa. Aplikácia nesleduje a ani nevie meno používateľa alebo číslo jeho mobilného telefónu (ak si ich do nej samotný používateľ manuálne nevloží) a nie je možné ju použiť na vyhľadanie osoby. Pre registráciu sa vyžaduje len emailová adresa, na ktorú je zaslaný overovací kód. Toto opatrenie je nutné, aby sa predišlo zneužitiu aplikácie.

Funguje pod operačným systémom Android aj iOS. Podobné aplikácie sú už v Izraeli, USA (CDC) a Nemecku.

zostanzdravy.sk