Z Jarného jarmoku
13.5.2019

Rok ubehol ako voda a už po devätnástykrát sme sa počas uplynulého víkendu tešili z  Jarneho jurmarku a podujatí, ktoré ho už tradične sprevádzali. Tak čo nám teda priniesol? Poďme pekne po poriadku.

Začali sme už v utorok 30. apríla stavaním mája. Počasie nám veľmi neprialo, ale aj napriek tomu nám chlapci z Folklórneho súboru Zemplín krásny a vysoký máj predsa len postavili.

Streda sa niesla v športovom duchu. Prvomájové ráno odštartovali  Rybárske preteky pre deti od šiestich rokov a na Námestí slobody sa uskutočnili mítingy politických strán. Séria bežeckých pretekov, ktoré sa v Michalovciach tešia veľkej obľube a sú známe po celom Slovensku, nechýbala ani v tomto roku. Pred mestským úradom primátor mesta Michalovce Viliam Zahorčák odštartoval 17. ročník michalovského polmaratónu, 35. ročník podvihorlatského maratónu a 4. ročník polmaratónskej štafety. Pre milovníkov koní bola v Parku študentov pripravená Jarná cena Michaloviec – 18. ročník jazdeckých pretekov.

Súčasťou Jarného jarmoku boli v tomto roku aj oslavy 15. výročia členstva Slovenskej republiky v Európskej únii. Program s názvom Doma v EÚ sa uskutočnil vo štvrtok 2. mája na tribúne pri mestskom úrade. V programe vystúpili žiaci  Základnej umeleckej školy zo Štefánikovej ulice, ale aj superstárista Denis Lacho.

Slávnostné otvorenie samotného Dzevetnastoho jarneho jurmarku sa uskutočnilo v piatok 3. mája. Od 8.00 hod. sa na gazdovskom dvore súťažilo vo varení kotlíkového guľášu. Pokračovali sme slávnostným otvorením jarmoku pred budovou mestského úradu. Zaspievala nám spevácka skupina Mihaľovski nevesti i beťare, s programom Karička vystúpili deti užhorodskej umeleckej školy. Dopoludnie spestrila aj interaktívna show Edo drewo – jedinečný živý strom s prastarými rozprávkami a pesničkami. Popoludnie spestrilo vystúpenie Ľudovej hudby Balážovci a po nich skupiny RUSNAcKS. Bodku za piatkovým programom urobila svojím koncertom známa slovenská skupina Metalinda. 
Sobotňajší program bol pre nepriaznivé počasie zrušený.

rr