Stretnutia a objatia v Topoľanoch
19. 8. 2019

Občianske združenie Naše Topoľany pod záštitou primátora mesta Michalovce a sponzorskej podpory podnikateľov a rodákov zorganizovalo 3. augusta Deň Topoľančanov.

Témou podujatia boli zvyky a tradície našich predkov. Vytvorili sme priestor na stretnutia rodín, rodákov a objatia po rokoch. Nechýbali vzácni hostia a rodáci z takmer celého sveta a z rôznych kútov Slovenska. Z Ríma k nám zavítal rodák profesor Miroslav Konštanc Adam, sudca Rímskej roty.

Podujatie sa začalo svätou liturgiou vo Farskom chráme archanjela Michala v Topoľanoch a popoludní pokračovalo na ihrisku AFK Topoľany. V programe vystúpila folklórna skupina Mihaľovski ňevesti i beťare, ľudový rozprávač Jožko Jožka, folklórny súbor Lipovec, folkový spevák Čiko a hudobná skupina Bonn zo ZUŠ Michalovce pod vedením Erika Kolesára.

Sprievodnými podujatiami bola súťaž vo varení holúbkov, čím sme oprášili dvestoročný kuchársky klenot našich prababičiek. Do súťaže sa prihlásilo osem družstiev. Porota v zložení gurmánov rozhodla o tom, že holúbky najviac chutili z hrnca pani Vierky Chvastovej. Najmenší Topoľančania si taktiež prišli na svoje. Vyšantili sa na rôznych atrakciách, akými boli skákací hrad, jazda na koníkoch, kolotoče či otáčací bubon. Nechýbala ani tvorivá dielňa OZ Nech sa páči a maľovanie na tvár výtvarníčkou z Topolianskej ulice  Annou Matta.

Návštevníci podujatia sa mohli občerstviť pri rôznych stánkoch a načerpať sily z dobre pripraveného guľášu. Prvýkrát v histórii Dňa Topoľančanov sa uskutočnil futbalový zápas o pohár priateľstva medzi mužstvami z Topoľan, Močarian a Vrbovca. Zvíťazilo mužstvo z Močarian.

Deň Topoľančanov sa vydaril, počasie nám prialo, nálada bola výborná, ale čo je najdôležitejšie, naplnilo sa posolstvo spolupatričnosti a stretnutí rodín, rodákov, susedov a ožili tradície našich predkov.

Mgr. Iveta Majvitorová