Poklady našej krojovne
29. 4. 2020

Snáď len málokto vie, že v čase pred zdobenými krojmi, ktoré poznáme a vídame v dnešnej dobe pri rôznych slávnostiach či folklórnych vystúpeniach, tvorili kroj pôvodne dva – tri kusy jednoduchého odevu.

Ľudia si oblečenie zhotovovali sami doma čo najjednoduchšie. Šetrili si tak nielen čas, ktorý mohli využiť na prácu na poli, ale šetrili aj materiálom. V tej dobe bol veľmi vzácny. Hlavným materiálom bolo domáce ľanové či konopné plátno, pri zimnom oblečení súkno z ovčej vlny. Obvyklý odev pre mužov tvorila košeľa a nohavice. Pre ženy to bola košeľa a sukňa bez výrazných ozdobných prvkov, ktoré môžeme vídavať dnes.

Oblečenie sa začalo odlišovať v priebehu 18. storočia, kedy na to vznikli vhodné podmienky v našich končinách. V dnešnej dobe sa kroj nosí len pri folklórnych vystúpeniach súborov, alebo ho nosí staršia generácia v dedinách. Aj keď v modernom svete sa kroje bežne nenosia, stále existujú muži a ženy, ktorí si ctia tradície svojich predkov.

Folklórny súbor Zemplín sa v tomto neľahkom období rozhodol čo-to odhaliť a ukázať „poklady z našej krojovne“, ktoré môžete s nami sledovať na sociálnych sieťach.

Mgr. Patricia Buxarová