Michalovský Dia Deň
13.5.2019

Diabetici oslavujú 15 rokov. Štrnásteho mája sa zídu diabetici z michalovského regiónu, ale aj z Trebišova, Prešova, Košíc, Sobraniec a z Humenného na 15. michalovskom DIA dni, nad ktorým si zobral záštitu primátor mesta Viliam Zahorčák. Týmto podujatím si chceme pripomenúť okrúhle výročie vzniku súčasnej skladby organizovania sa diabetikov na Zemplíne a v Michalovciach.

Uplynulo pätnásť  rokov, odvtedy, čo sa schádzajú diabetici na takomto veľkom podujatí, akým je Michalovský DIA deň. Už pätnásť rokov meriame hladinu cukru v krvi tretiakom na základných školách. Pätnásť rokov organizujeme detské DIA tábory pre diabetické detičky nielen z Michaloviec ale aj z celého Slovenska. Už pätnásť  rokov organizujeme aj rekondičné pobyty pre dospelých diabetikov v Nízkych Tatrách a Chorvátsku. Do Vysokých Tatier chodia naši diabetici spolu so svojimi rodinami na rekreáciu pod názvom Diabetik a rodina. Pätnásť rokov tešíme srdiečka našim deťom mikulášskymi darčekmi a 50-mi prúžkami do glukomerov zadarmo. Vydávame vlastný odborný časopis DiaNádej, ktorý je na našich ambulanciách u diabetológov zadarmo. Zriadili sme ako prví na Slovensku Centrum sociálneho poradenstva a edukácie diabetikov. Takto sme od roku 2013 pomohli 2 954 diabetikom alebo ich rodinám. Toto centrum nám všetci na Slovensku závidia, ale môžeme ho prevádzkovať vďaka finančnej pomoci VUC Košice. Sme pravidelnými účastníkmi diabetologických dní a Festivalu diabetu. Každý rok meriame hladinu cukru v krvi počas štyroch adventných týždňov v nákupnom centre v Michalovciach, kde prebieha aj verejná zbierka pre našich najmenších diabetikov. Všetkým tým, ktorí nám roky pomáhajú v naplňovaní nášho úsilia, ďakujeme.

Preto oslávime toto okrúhle výročie v MsKS Michalovce, kde sme pre diabetikov  ale aj pre širokú verejnosť pripravili prednášky. Oceníme tých, ktorí nám pomáhali a pomáhajú v našom snažení. Aj námestie bude žiť touto oslavou od 10.30 hod. do 16.00 hod. Na tribúne sa budú rozprávať mýty o cukrovke a prihovoria sa primátor mesta Michalovce Viliam Zahorčák, prezident Slovenskej diabetologickej asociácie doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., prezident Zväzu diabetikov Slovenska Mgr. Ing. Jozef Borovka a odborníčka v starostlivosti o diabetickú nohu na Slovensku Mgr. Mária Škachová.

Aká by to bola oslava, keby chýbali vystúpenia našich najmenších zo základnej umeleckej školy, súbory Slniečko, Starši chlopi, Ozvena, Močarany, Vánok, Michalovski ňevesty a beťare a na záver operný spevák Igor Kucer. Vystúpi aj detské divadielko s divadelným predstavením O zlatej rybke. Stredná zdravotnícka škola zabezpečí merania hladiny cukru v krvi a krvného tlaku. Pripravené sú aj masáže karpálneho tunela a krčnej chrbtice. Zabezpečené je aj vyšetrenie očí. Na záver budú súťažiť rodičia so svojimi ratolesťami o hodnotné ceny. Keďže naša planéta je znečistená, počas podujatia budeme aktívne separovať odpad na námestí. Uskutočníme aj verejnú zbierku pre našich najmenších diabetikov v intraviláne Michalovce.

Všetkých Michalovčanov pozývam na toto podujatie. Niečo sa naučíte, ale aj zabavíte.

Mgr. Ing. Jozef Borovka