Mc Donalds Cup
28.5.2019

McD Cup 21_KK KE_1 miesto.JPG

Košice, 16. máj 2019 – Krajské kolá 21. ročníka minufutbalového turnaja McDonald´s Cup sa presunuli na východ Slovenska, druhé sa odohralo v Košiciach. Druhým finalistom na Majstrovstvá Slovenska v Poprade je družstvo malých hráčov zo Základnej školy Okružná v Michalovciach, vo finálovom zápase porazili úradujúcich majstrov kraja.

Košické krajské kolo sa odohralo v obľúbenom športovom areáli Galaktik. Zo 109 prihlásených základných škôl prešlo predkolami a okresnými kolami desať víťazných postupujúcich družstiev. Krajského kola sa organizačne výborne ujala opäť Andrea Tilková z Centra voľného času KAMARÁT z Košíc. S pomocou košickej reštaurácie McDonald´s, aj celkom dobrému počasiu, sa krajské kolo vydarilo na jednotku.

Zápasy v skupinách:
Doobeda tímy odohrali zápasy v skupinách, s hracím časom 2 x 10 minút.
A skupina umiestnenie: 1.  ŽS Mládežnícka, KE; 2. ZŠ Nejedlého, SNV; 3: ZŠ Obchodná, Sečovce; 4. ZŠ Vyšné Ružbachy; 5. ZŠ s MŠ Bohdanove.
B skupina umiestnenie: 1. ZŠ Okružná, Michalovce; 2. ZŠ Požiarnická, KE; 3. Ľ. Fullu, KE; 4. ZŠ Želiarska, KE; 5. ZŠ Gemerská Poloma.

Semifinále:
Nasledovali semifinálové zápasy a zápasy o umiestnenie, sem postúpili z oboch skupín prvé dve družstvá. Hrali sa zápasy A1 – B2, stav 8:1. Na druhom ihrisku B1 – A2, stav 11:0. O 3. miesto sa postavila ZŠ Požiarnická, KE proti ZŠ Nejedlého, SNV, stav 2:3.  

Víťazi
Aj v Košickom kraji, rovnako ako v Banskobystrickom, nastúpili na trávnik minuloroční majstri kraja družstvo košickej Základnej školy Mládežnícka proti hráčom zo ZŠ Okružná z Michaloviec. Avšak tento rok im sily nestačili, Michalovčania ešte úradujúcich majstrov pokorili 11:0.
„Na tomto turnaji som bol tretíkrát a aj podľa výsledkov je zrejmé, že sme boli vcelku suverénni. Chcel by som ale vyzdvihnúť aj hru ostatných tímov a najmä niektorých jednotlivcov. Sme radi, že sa nám podarilo vrátiť Košiciam prehru z minulého roka aj s úrokmi,“ povedal tréner Michalovčanov Tomáš Kozár. Verí, že hráči z ich základnej školy majú pred sebou veľkú futbalovú budúcnosť.

Poradie víťazov Košického krajského kola:
1. miesto: ZŠ Okružná 17, Michalovce
2. miesto: ZŠ Mládežnícka 3, KE 2
3. miesto: ZŠ Z. Nejedlého 2, Spiš. N. Ves
4. miesto: ZŠ Požiarnická 3, KE 4
za účasť:  ZŠ Komenského 12, Sobrance
ZŠ Obchodná 5, Sečovce
ZŠ Sládkovičova 487, Gemer. Poloma
ZŠ Hlavná 121, Gelnica
ZŠ Ľ. Fullu, Maurerova 21, KE 3
ZŠ 1.-4. roč. Vyšná Rybnica 138, Vyšná Rybnica
ZŠ s MŠ Bohdanovce 209, Bohdanovce
ZŠ s MŠ Želiarska 4, KE 1
ZŠ s MŠ Masarykova 19/A, KE 1

Najlepšia hráčka: Alžbetka Pažítková, ZŠ Mládežnícka 3, Košice
Alžbetka bola najlepšou hráčkou aj v minulom ročníku, ked jej družstvo skončilo na 1. mieste. Bola taktiež aj ocenená počas Večera Grassroots futbalu SFZ ako talent za rok 2018.
Najlepší hráč: Jakub Koščo, ZŠ Okružná, Michalovce
Najlepší strelec / 13 gólov: Šimon Piga, ZŠ Mládežnícka 3, Košice - Šaca, Košice II
Najlepší brankár: Gabriel Zaccari, ZŠ Z. Nejedlého 2, Spišská Nová Ves

McDonald´s Cup je školský postupový turnaj, určený hráčom a hráčkam 1. stupňa základných škôl. Do 21. ročníka sa prihlásilo 945 škôl z celého Slovenska. Školy postupujú cez kvalifikačné a regionálne kolá do okresných kôl. Víťazi okresov sa stretnú v ôsmych krajských kolách. Vyvrcholením príslušného ročníka McDonald´s Cupu je Finále – Majstrovstvá Slovenska v minifutbale žiakov a žiačok 1. stupňa ZŠ – McDonald´s Cup, kde sa rozhodne o absolútnom víťazovi turnaja.

McDonald´s Cup každoročne vyhlasuje MŠVVaŠ SR a spoluorganizujú ho Slovenský futbalový zväz a generálny partner
McDonald´s. Patronát nad turnajom drží dlhé roky slovenská futbalová jednotka Marek Hamšík, hráč čínskeho klubu Dalian Yifang. Obľúbená športová značku PUMA, s ostatnými športovými partnermi, i v spolupráci s generálnym partnerom, potešila malými darčekmi hráčov už od okresných kôl. 

Krásne ceny čakajú aj na víťazov krajských kôl: na zlatých, strieborných a bronzových víťazov poháre, medaile a diplomy, rovnako kompletné sady futbalových dresov PUMA, ako aj ďalšie ceny pre všetky družstvá od partnerov turnaja.

Osem krajských víťazov zabojuje v  Poprade na trávniku Národného tréningového centra Slovenského futbalového zväzu nielen o titul Majstra Slovenska, zároveň aj o hlavnú cenu, ktorou bude zaujímavý futbalový výlet na jeseň 2019.

Naďalej pokračujeme v načatom – a to je povinná účasť a priame zapojenie dievčat do hry, takže nestačí mať hráčku len na súpiske alebo lavičke. Dievčatá sa veľmi osvedčili, sú šikovné a často veľkým prínosom pre družstvá. Ich účasť a zároveň dodržanie pravidiel je podchytená v propozíciách a ostro sledovaná. Cieľom je zvýšenie povedomia a záujmu o dievčenský a ženský futbal. Veríme, že turnaj McDonald´s Cup dokáže nájsť a podporiť nové talenty, že v dievčatách, samozrejme aj u chlapcov, vzbudí celoživotnú radosť a lásku k futbalu a športu.

Spolu s hracími kolami beží online súťaž Srdcom spolu – o najobľúbenejší futbalový tím, na webe McDonald´s Cupu. Získať krásne ceny teda môžu aj menej úspešní malí hráči, ktorých tímy na trávnikoch a ihriskách nezvíťazia. Tri najobľúbenejšie tímy sa môžu tešiť na 1. cenu: 5-dňový futbalový kemp na Slovensku v termíne od 17.-21.6.2019 v Banskej Bystrici; 2. cenu: vstupenky na zápas reprezentácie SR proti Jordánsku, 7.6. 2019 v City Aréne Trnava; 3. cenu: GoPro kameru pre školský tím.

Viac informácií nájdete na: www.mcdonaldscup.sk