Kniholand 2019
6. 8. 2019

Prázdninové dobrodružstvá sú v plnom prúde aj v knižniciach, múzeách či galériách v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického Michalovce už tradične pripravila denný letný tábor pre deti Kniholand 2019. Cieľom tábora bola propagácia knižnice, zvyšovanie čitateľskej gramotnosti u detí, ale aj tvorivé vyplnenie voľného času počas prázdnin. Prvý turnus sa uskutočnil od 8. do 12. júla a zúčastnilo sa ho 30  knihomoľov.

V zoznamovacom Knihoráne sa deti dozvedeli viac o pravidlách bezpečnosti a poriadku, predstavili sa a prezreli si svoje obľúbené knihy, ktoré ich sprevádzali celým táborom. Ako by to bolo, keby si v knižnici nenašli aj živého spisovateľa. Radosť bola o to väčšia, že medzi deti zavítala obľúbená spisovateľka detských kníh Alžbeta Verešpejová. Stretnutie s ňou bolo ozajstnou motiváciou k čítaniu. Spoločnými silami sme vymýšľali príbeh a zázračné slovíčka, ktoré by sa hodili do rozprávky. V tvorivej dielni Letná záhrada si kniholanďáci zase preverili svoje kreatívne schopnosti. Ich pestrofarebné kvetiny a motýliky dotvárali atmosféru prázdnin a relaxácie. Tvorivá dielňa a stretnutie so spisovateľkou bolo finančne podporené Fondom na podporu umenia.

Deti zaujalo aj dobrodružstvo v lese na Morskom oku. Nielenže sme si povedali, ako sa máme v lese správať, ale pomocou hier sme sa niečo aj naučili. Ujali sa nás lesní pedagógovia teta Berta a ujo Ďuso, ktorí nás  previedli náučným chodníkom. Vrcholom lesného dobrodružstva bola opekačka pri ohni, kde nechýbala pravá trampská atmosféra.

Denný tábor pokračoval celodenným výletom do Bricklandie Košice.  Kto má rád Lego, ten si prišiel na svoje. Výstavná časť obsahovala rôzne scenérie vytvorené z lega. Dominantou bola 9 metrov dlhá vitrína s LEGO CITY a 12 menších tematických vitrín. Deti si mohli poskladať lego obrázky podľa vlastnej fantázie alebo podľa predlohy. Zahrali si hru Life of George s tabletom a legom, písali na grafity stenu prostredníctvom lega, obdivovali vlaky, kolotoče, mestečká z lega a dokonca si v herni mohli postaviť svoj sen. Navštívili sme aj ZOO v Spišskej Novej Vsi. Táto zoologická záhrada sa rozkladá na ploche 8 hektárov v juhovýchodnej časti mesta. Je najmladšou zoologickou záhradou na Slovensku, to ale neuberá na jej kráse. Deti obdivovali zvieratká, levy, tigre, opice, plameniaky a zakúpili si žetóny na kŕmenie kačíc a  rýb. V závere celodenného výletu sme si nenechali ujsť výstup na Spišský hrad, ktorý je jedným z najväčších hradných komplexov na Slovensku. Navštívili sme hradnú kaplnku, mučiareň a expozíciu zbraní, stredovekých jedál a archeologických nálezov.

Záverečný deň patril návšteve Hvezdárne Michalovce, kde sa kniholanďáci dozvedeli zaujímavé informácie o UFO. Letné dobrodružstvo v knižnici sme zavŕšili záverečnou diskotékou. Domov každý odchádzal obohatený zážitkami, novými priateľstvami a s knihou v ruke.

Mgr. Iveta Majvitorová