Diamantové Zemplínske slávnosti
19. 8. 2019

otvorenie (2).JPG

Uplynulý víkend v našom meste sa niesol v znamení folklóru. Michalovce boli dejiskom jubilejného 60. ročníka zemplínskych slávností. Predstavilo sa na nich viac ako tisíc účinkujúcich, ktorých diváci mohli sledovať aj na veľkoplošnej obrazovke.

Slávnosti sme odštartovali v piatok na tribúne pri mestskom úrade Privítankou, na ktorej sa predstavili rôzne folklórne skupiny. Ak ste sa však pohybovali po Hollého ulici, sprievod folkloristov navodil aj tam tú správnu atmosféru a svojím tancom a spevmi pozývali na bohatý trojdňový program. Začali pri okružnej križovatke so sochou Zemplínčanky a s tanečnými prestávkami pokračovali smerom do centra mesta.

Tam už folkloristov čakal primátor Viliam Zahorčák, ktorý ich aj za prítomnosti gazdu privítal a jubilejné slávnosti otvoril. Privítal i všetkých prítomných a vyjadril radosť z toho, že sa tu všetci stretli už po šesťdesiatykrát. Poďakoval sa organizátorom podujatia a zaželal vydarený priebeh celého programu.

V sobotu primátor privítal v obradnej sieni mestského úradu zástupcov folklórnych súborov a folklórnych skupín sa prihovoril slovami: „Zemplínske slávnosti začali písať šesťdesiatu kapitolu a pri tejto príležitosti chcem vyjadriť radosť z toho, že táto tradícia tu je a už 60 rokov existuje. Nebolo by to tak, keby o folklór nebol záujem. A my sme radi, že sa naše námestie počas slávností napĺňa a že k nám folklórne skupiny a súbory radi chodia. Ďakujem zástupcom folklórnych súborov a folklórnych skupín a verím, že moje poďakovanie budú tlmočiť aj ďalej, za to, že do Michaloviec prišli. Zároveň vám všetkým prajem, aby sa vám na javisku aj naďalej darilo, dobre spievalo i tancovalo.“ Nechýbala ani karička

V tomto roku môžeme konštatovať, že bola rekordná. Tancovalo ju až 593 tanečníkov, folkloristov aj nefolkloristov pod taktovkou Miroslava Kistyho, ktorý všetkých opäť skvelo choreograficky inštruoval. Tancovanie karičky i v tomto roku podporila Syráreň Bel. Veríme, že táto tradícia tu bude ešte dlho a že sa bude rozvíjať aj v ďalších rokoch.

Domáci folkloristi aj pozvaní hostia počas troch dní sa na pódiu vystriedalo množstvo folklórnych súborov a skupín. Zastúpenie mali domáci folkloristi, ale pozdravy priniesli aj zahraniční hostia. Skvelými emóciami nabitú atmosféru piatkového programu ešte viac umocnil Folklórny súbor Zemplín, ktorý sa divákom predstavil v programe Vo svojej kráse.

V galaprograme sobotného večera vystúpil víťaz folklórnej šou Zem spieva, Folklórny súbor Urpín z Banskej Bystrice. Finále v ten večer patrilo domácemu Folklórnemu súboru Jurošík. Divákov potešili svojim programom Výber z tvorby. Vo viacerých častiach programu Zemplínskych slávností ste mohli vidieť aj ďalší domáci Folklórny súbor Svojina.

Ani na jubilejnom ročníku nemohli chýbať pozdravy zo zahraničia. Z Rumunska ich priniesol Folklórny súbor Ardealul. Tribúnu i divákov si podmanili svojím vystúpením v nedeľu večer. Z Českej republiky sa predstavil Detský a mládežnícky folklórny súbor Holúbek.

Plné hľadisko
Tri dni plné folklóru, spevu a tanca, príjemných stretnutí i zimomriavok. Šesť desaťročí dlhá tradícia a každoročne sa opakujúca skvelá atmosféra na námestí dávajú nádej, že naše tradície nikdy nezaniknú. Tešíme sa opäť o rok.